Zdemaskowano nielegalną fabrykę tytoniu w Bytomiu podczas zorganizowanej operacji służb

Podczas koordynowanej operacji przeprowadzonej wspólnie przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Służbę Celno-Skarbową oraz Straż Graniczną, udało się zidentyfikować i zlikwidować nielegalną wytwórnię papierosów działającą w Bytomiu. Miejsce to, funkcjonujące jako wyspecjalizowane miejsce produkcji tytoniu, było odpowiedzialne za przetwarzanie ogromnych ilości produktów tytoniowych.

Badania przeprowadzone w wynajętej hali produkcyjnej w Bytomiu oraz dwóch garażach wykazały, że miejsca te były wykorzystywane do produkcji wyrobów tytoniowych oraz przechowywania produktów nieopodatkowanych polskim podatkiem akcyzowym. Trzydniowe śledztwo przeprowadzone przez funkcjonariuszy z zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Opolu, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziło do identyfikacji tego procederu.

Działania służb doprowadziły do zabezpieczenia sprzętu służącego do mielenia liści tytoniu i produkcji papierosów. Zarekwirowano prawie 10 ton suszu tytoniowego i krajanki, ponad tysiąc opakowań na papierosy, glizy różnych marek oraz 200 kilogramów odpadów produkcyjnych. Podczas operacji zatrzymano dwie osoby bezpośrednio powiązane z nielegalnym obrotem surowcem tytoniowym i produkcją tytoniu.

Według szacunków śledczych, ta nielegalna działalność mogła narazić skarb państwa na straty z tytułu podatku akcyzowego i VAT w wysokości ponad 6,5 miliona złotych. Sądzi się, że proceder ten trwał w województwie śląskim przez co najmniej kilka miesięcy.

Komplet towarów nielegalnie wytworzonych został zabezpieczony przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Zatrzymane osoby stanęły przed obliczem sprawiedliwości w Prokuraturze Rejonowej w Bytomiu, gdzie usłyszały zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw przeciwko prawu skarbowemu.