Zbigniew Rokita spotka się z czytelnikami w Bytomskim Centrum Kultury i opowie o swojej nowej książce "Odrzania"

23 stycznia 2024 roku, w murach Bytomskiego Centrum Kultury, planowane jest wyjątkowe spotkanie z Zbigniewem Rokitą. Pisarz ten, znany z takich tytułów jak „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” czy „Kajś”, laureat prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike” w 2021 roku, będzie rozmawiał o swojej twórczości.

Po tym, jak jego książka „Kajś” na temat Górnego Śląska zdobyła uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników, Zbigniew Rokita podjął się ryzykownego zadania opisu tzw. „Ziemi Odzyskanych”. Wpisując je na literacką mapę pod nazwą „Odrzania”, autor przemierza regiony niemalże nieznane i nierzadko pomijane.

Podczas spotkania można będzie dowiedzieć się kim są Odrzanie i Odrzanki i co łączy mieszkańców tak odległych miast jak Wrocław i Olsztyn? Część z nich nie leży nawet w dorzeczu rzeki Odry. Dokumentując swoje podróże po ziemiach poniemieckich, Rokita prowadzi czytelnika przez rozmowy z lokalnymi historykami i działaczami społecznymi. Udostępniając nowe informacje, opowiada o połowie dzisiejszej Polski, pomagając tym samym lepiej zrozumieć cały nasz kraj. Mówi o olbrzymim eksperymencie społecznym, który miał wszystkie predyspozycje, aby zakończyć się spektakularnym niepowodzeniem.

Książka „Odrzania” miała swoją premierę pod koniec października 2023 roku. Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu (pl. Karin Stanek 1) we wtorek, 23 stycznia 2024 r., o godzinie 17:30. Cena biletu wynosi 5 złotych.