Zachowanie ostrożności w ruchu drogowym: zderzenie hulajnogi elektrycznej z pieszym

Na ulicy Matejki doszło do incydentu, który mógł mieć tragiczne skutki. Młody 22-letni mężczyzna, jadący na swojej hulajnodze elektrycznej, nie zachował wystarczającej ostrożności. W rezultacie, uderzył w 33-letniego przechodnia. Funkcjonariusze policji przypominają o znaczeniu przestrzegania obowiązujących zasad ruchu drogowego podczas korzystania z hulajnogi.

Mieszkaniec Matejki, 22-latek, kierujący hulajnogą elektryczną nie zadbał o bezpieczeństwo i kontrolę prędkości. Skutkiem tego było zderzenie z 33-letnim mężczyzną, który próbował wejść na chodnik. Chociaż całe zdarzenie mogło wywołać grozę u świadków, pieszy na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Za to kierowca hulajnogi musi teraz stawić czoła konsekwencjom prawno-finansowym: mandatowi karnemu wynoszącemu 1500 zł za spowodowanie kolizji i niewłaściwe ustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Co więcej, może mu grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku.

Policjanci z Bytomia apelują o przestrzeganie zasad ruchu drogowego dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Powinni oni poruszać się po drogach rowerowych lub pasach ruchu rowerów, jeśli takie są dostępne w danym kierunku lub gdy planują skręcić. W przypadku braku wyznaczonych dróg rowerowych lub pasów ruchu rowerów, kierowcy hulajnóg mogą jechać po jezdni, jednak z ograniczoną prędkością – nie większą niż 30 km/h.

Poruszanie się po chodnikach czy drogach dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo i tylko wtedy, gdy ruch na jezdni przekracza prędkość 30 km/h i nie ma wydzielonych dróg rowerowych czy pasów ruchu rowerów. W przypadku korzystania z chodnika, należy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości poruszającego się pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwo pieszemu – podkreślają funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.