Zabytkowy Bytom oczami tancerki i duchem poety – twórcza podróż z Fundacją W TO MI GRAJ

Można zastanawiać się, czy jest możliwe połączenie dziedzictwa architektonicznego Bytomia ze światem wierszy Klasyka Młodej Polski, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Czy da się zorganizować spacer pełen tańca po ulicach 770-letniego miasta? Albo czy istnieje sposób na zwiedzanie Bytomia bez konieczności wychodzenia z domu? Na te zawiłe pytania odpowiedź próbują znaleźć kreatywni członkowie Fundacji W TO MI GRAJ.

Projekt pod nazwą „Znów wędrujemy… po Bytomiu” to specyficzny przewodnik, wymyślony i stworzony przez Agnieszkę Batóg, dyrektorkę artystyczną Teatru Lufcik na Korbkę i prezeskę wspomnianej fundacji. Ten spacerownik to element większego cyklu, do którego zaliczają się również produkcje takie jak „Ingarden/W ogrodzie”, „Ingarden/Za gardiną” oraz Suita dla Załęża”, które można znaleźć na kanale YouTube Teatru lub w innych mediach.

Centralną postacią „Znów wędrujemy…” jest Iga, odgrywana przez bytomską tancerkę, choreografkę i instruktorkę, aktorkę Teatru Lufcik na Korbkę – Magdalenę Futrzyk. Iga jest wielbicielką twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który staje się duchowym przewodnikiem po Bytomiu. Razem z Igą poznajemy piękno miasta, spacerując ulicami, a szczególnie ulicą imienia poety. Spacer poprzeplatany jest fragmentami wierszy Baczyńskiego, takimi jak „Ballada o pociągu”. Odkrywamy uroki Miniarboretum podczas przystanku przy kolei wąskotorowej. Poszukujemy „tych miłości, które niosą sok z korzeni w słońce liściem (…)” na Górze Miłości. W dzielnicy Rozbark zdajemy się na rytmy „Improwizacji dla Anny”. Spacer kończymy perspektywą widoku z lotu ptaka i obietnicą dla każdego zwiedzającego: „…niebo złote ci otworzę”.

W produkcji filmu współuczestniczyli tancerz i muzyk Łukasz Franusik oraz aktor i lektor Patryk Strojewski, a także uczennice Pracowni Tanecznej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Autorem scenariusza do filmu jest Mateusz Świastak, pracownik warsztatów Baśń. Za obrazy odpowiadają Tymoteusz Staniek i Kamila Śmiłowska. Projekt został skonsultowany z Krzysztofem Bętkowskim i Jackiem Batógiem, a przy jego realizacji wsparcie udzieliło Stowarzyszenie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe oraz Opera Śląska.