Województwo śląskie nawiedziły intensywne opady deszczu

Obszar południowej części województwa śląskiego doświadczył intensywnych opadów deszczu. Największe ilości wody spadały na terenie Beskidu Śląskiego. Informacje zebrane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują, że jedynie podczas sześciogodzinnej porcji poranka we wtorek, w Ustroniu Równicy zanotowano opady o intensywności 41,1 mm, a Brenna Leśnica doświadczyła 39,6 mm deszczu.

Na szczególnie dużą ilość opadów natrafiono także w miejscach takich jak Bielsko-Biała (36,1 mm), Międzybrodzie Bialskie (34,8 mm) oraz Brenna (32,3 mm). Stan alarmowy został przekroczony przez rzekę Białą w Czechowicach-Bestwinie, gdzie o godzinie 9:20 zanotowano stan wody na poziomie 197 cm, podczas gdy poziom alarmowy wynosi tam 190 cm. Wysokie stany wody obserwowano również przy Olzie w Istebnej, Wiśle w Wiśle Czarnem, Żylicy w Łodygowicach, Białej w Bielsku-Białej oraz Wapienicy w Podkępiu.

Na obszarze południowego województwa śląskiego, aż do wtorkowego południa, obowiązywały ostrzeżenia wydane przez IMGW dotyczące silnych opadów deszczu oraz burz. Przewidywano opady o natężeniu umiarkowanym do silnego. „Miejscami spodziewana wysokość opadów wynosić może od 25 mm do 35 mm. Opadom będą towarzyszyć burze z porywami wiatru sięgającymi do 60 km/h.” – informował IMGW.

Zauważono możliwość wzrostu poziomu wód, miejscami gwałtownego, aż do strefy wysokiej wody. „Na mniejszych strumieniach i w miejskich zlewniach istnieje ryzyko krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych” – zwrócono uwagę. Wśród rzek objętych ostrzeżeniem znalazły się między innymi Mała Wisła, Iłownica, Biała, Soła i Łękawka.