Znana rzeźba na świeżym powietrzu, zwana „Dwoje”, która jest perłą Parku Amendy w łagiewnickiej części Bytomia, jest obecnie poddawana procesowi renowacji. Główne etapy, które do tej pory ukończono, obejmują czyszczenie z zanieczyszczeń biologicznych, a także odrestaurowanie lewej ręki figurki dziewczyny.
Symboliczną rzeźbę „Dwoje”, która ozdabia Park Amendy, stworzono podczas pleneru rzeźbiarskiego przeprowadzonego w Bytomiu w latach 70-tych XX wieku. Wówczas powstało wiele tego typu rzeźb, autorstwa różnych artystów z regionu śląskiego. Rzeźba „Dwoje” została odsłonięta publiczności w 1978 roku. Projekt jest dziełem Jerzego Egon Kwiatkowskiego, a wykonanie przypisuje się Waldemarowi Madejowi.
Rzeźba, umieszczona w sercu parku, została wytworzona z lastrika – sztucznego kamienia, poprzez proces odlewania i modelowania za pomocą dłuta i młota.
W maju bieżącego roku, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu zawarł kontrakt na renowację owej rzeźby z firmą specjalizującą się w konserwacji dzieł sztuki – Joanna Mac Konserwacja Dzieł Sztuki. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wynosi ponad 67 tysięcy złotych.
Miasto zdobyło fundusze na ten cel, otrzymując dofinansowanie w kwocie przekraczającej 57 tysięcy złotych. Pochodzą one z programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024”, zarządzanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a finansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas procesu renowacji, rzeźba jest oczyszczana z wszelkich nalotów biologicznych i innych zabrudzeń, a także uzupełniane są wszelkie pęknięcia i ubytki. Farbami laserunkowymi na bazie szkła wodnego dokonuje się także scalenia kolorystycznego rzeźby. Do tej pory udało się przywrócić część lewej ręki figurki dziewczyny.