Wielkoformatowe batiki Aleksandry Herisz można podziwiać w Bytomiu

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, a konkretnie jej galeria Rotunda, stała się miejscem prezentacji imponujących batików Aleksandry Herisz. Artystka, która od lat jest związana z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów, odkrywa przed nami swoje wielkoformatowe dzieła. Otwarcie wystawy miało miejsce 6 października i to właśnie wówczas mieliśmy okazję podziwiać cykl trzymetrowych batików. Inspiracją do ich powstania była architektura Bytomia, uchwycona w różnorodnym świetle i porach roku.

Prezentowane przez Herisz prace wielkoformatowe są fascynującym ukazaniem szczegółów z charakterystycznymi dla bytomskich kamienic detalami. Na batikach możemy dostrzec unikalne elementy budynków z ulic Dworcowej, Jainty, Krakowskiej, a także Rynku. Artystka pokazała nie tylko piękno kamienic, ale również umiejętnie ukazała te same obiekty w zupełnie innych odsłonach.

Aleksandra Herisz to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie dyplom uzyskała z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku. W swojej twórczości skupia się głównie na tkaninie artystycznej i witrażu. Do tej pory zrealizowała ponad 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, uczestniczyła w 50 plenerach artystycznych i zrealizowała 40 projektów edukacyjno-kulturalnych.

Od 2006 roku Herisz pełni funkcję prezesa Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów. Z jej inicjatywy powstało już 14 edycji Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. W tym roku artystka obchodzi jubileusz 30 lat pracy zawodowej.

Wszyscy zainteresowani mają możliwość podziwiania wystawy batików Aleksandry Herisz w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu aż do 31 października 2023 roku.