Wielkie billboardy reklamowe oszpecają centrum miasta

Bytomscy urzędnicy i radni podjęli decyzję mającą na celu wyeliminowanie wielkich reklam z centrum miasta Bytomia.

Elewacje przy głównych ulicach są przepełnione reklamami. Nie wygląda to zbyt dobrze wizualnie. Wielkogabarytowe reklamy pojawiły się w obrębie kamienic przy ulicy Gliwickiej i Józefczaka. Do sprawy włączył się także człowiek odpowiedzialny za konserwację zabytków w mieście.

Jak się okazuje montowanie reklam na kamienicach to nie tylko problem z jakim zmaga się Bytom. Problem dotyczy całej Polski. Niemniej jednak władze miasta Bytomia walczą z nielegalnym wieszaniem reklam już od lat, ale jak się okazuje to walka z wiatrakami. Czasem wzywa się właścicieli reklam do usunięcia ich z danego obiektu, jednak za kilka dni reklamy wracają ponownie.

Interwencje dotyczące reklam w okolicy ulicy Józefczaka i Gliwickiej nie dotyczą pojedynczych przypadków. W skład urbanistyczno- zabytkowej części miasta w chodzą również inne ulice. Na nich również pojawiły się nielegalnie rozwieszone billboardy. Podobnie na starym mieście. Takich miejsc jest sporo.

Miejmy nadzieję,  że prace trwające nad uchwałą krajobrazową dobiegną końca i wkrótce zostanie ona wcielona w życie. Na podstawie ustawy i na mocy prawa będzie jasno rozpisane gdzie wolno wieszać reklamy, a jakich miejsc unikać. Warto także rozpisać jakie wielkościowo powinny być dane reklamy. Na pewno powinno mniejsze gabarytowo. Miasto chce również stosować wysokie kary pieniężne dla właścicieli wywieszanych reklam. Być może nałożone kary poskutkują.