W świecie Vikingów: Bytom obchodzi Międzynarodowy Dzień Archeologii

Międzynarodowy Dzień Archeologii, który odbędzie się w nadchodzącą sobotę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na Śląsku, oferuje całą gamę atrakcji związanych z fascynującą kulturą wikingów. Od obozu wikingów, przez warsztaty zielarskie i tkackie, aż po prelekcje wykładowców – wszystko to czeka na tych, którzy zdecydują się przybyć na to wyjątkowe wydarzenie.

W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Archeologii jest Skandynawia epoki wczesnego średniowiecza. Z tej okazji, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na warsztaty, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje umiejętności archeologiczne na specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku wykopaliskowym. Oferta skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Najmłodszych czekają ciekawe zajęcia rękodzielnicze, podczas których będą mogły stworzyć modele drakkary – słynnych łodzi używanych przez Wikingów.

Głównym punktem programu wieczornego będzie wystawa fotograficzna „Bogowie nordyccy”, zaprezentowana przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. Entuzjaści rekonstrukcji historycznych, specjalizujący się w kulturze Skandynawów, przedstawią obóz wikiński, pokazując codzienne życie Wikingów, ich przedmioty użytku codziennego i rzemiosło. Dodatkowo poprowadzą tematyczne warsztaty tkackie i zielarskie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja dr hab. Jakuba Morawca z Instytutu Historii UŚ, badacza specjalizującego się w epoce wikingów, który podzieli się swoją wiedzą na temat tego fascynującego okresu historycznego.

Impreza odbędzie się w sobotę w godzinach 12.30-16. Głównym partnerem jest Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.