Uroczystość wręczenia Złotych Masek – prestiżowych wyróżnień teatralnych naszego regionu

Za nami wyjątkowy wieczór pełen sztuki i uznania dla talentów. W Operze Śląskiej, 27 listopada odbyła się gala wręczenia Złotych Masek, najważniejszych nagród teatralnych w naszym województwie, przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Odznaczenia wręczał laureatom prezydent Mariusz Wołosz.

Marta Gzowska-Sawicka zdobyła Złotą Maskę za aktorstwo kobiece w spektaklach dramatycznych. Aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej została doceniona za swoje role w dziełach: „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła, „Sztukmistrz z miasta Lublina” pod batutą Witolda Mazurkiewicza oraz „Faraon” wyreżyserowany przez Cezarego Tomaszewskiego.

Również aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Mateusz Wojtasiński, zdobył Złotą Maskę, ale w kategorii aktorstwa męskiego w dramatach. Za swoje role w „Faraonie” i „Sztukmistrzu z miasta Lublina” otrzymał najwyższe laury.

Ewa Zawada, grająca główną rolę w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie, została nagrodzona statuetką w kategorii aktorstwa za rolę w teatrach lalkowych. Grzegorz Przybył, za swoją kreację Osipa w spektaklu „Płatonow” w Teatrze Śląskim w Katowicach, zdobył natomiast odznaczenie za role drugoplanowe.

W kategorii najznamienitszego spektaklu roku triumfowało dzieło „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie pod reżyserią Rafała Szumskiego.

Spektakl dla młodych widzów zasłużenie nagrodzony został „Balladami i romansami” z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, wyreżyserowanymi przez Jerzego Jana Połońskiego i Martę Wiśniewską. W kategorii reżyseria statuetkę odebrał Jacek Jabrzyk, doceniony za „Węgla nie ma” wystawianego w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz „Poskromienie złośnicy” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Bracia, czyli Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, zaś otrzymali wyróżnienie w kategorii scenografia za swoją pracę nad „Faraonem” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Natomiast nagrodę za choreografię/ruch sceniczny zdobyli Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek za „Koty” z Teatru Rozrywki oraz „Ballady i romanse” z Teatru Dzieci Zagłębia.

Podczas wieczoru zostały również wręczone statuetki w kategorii specjalnej. Złotą Maskę otrzymali Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za spektakl „Chopcy z Roosevelta” wystawiany w Teatrze Nowym w Zabrzu. Również nagroda specjalna trafiła do Martyny Guzy, Anny Lemieszek, Katarzyny Błaszczyńskiej, Arkadiusza Machela i Kuby Anusiewicza za ich wspólną pracę aktorską nad spektaklem „Lobotomia” wyreżyserowanym przez Marka Rachonia w Teatrze Śląskim w Katowicach.