Ulga IP Box – co to jest i kto może z niej skorzystać?

Wraz z wejściem na rynek podatkowy Nowego Ładu, nastąpił szereg zmian w podatkach i ulgach, jakie obowiązują i przysługują osobom rozliczającym się z Fiskusem. Jedną z nowości, która powinna zainteresować szczególnie pracowników branży IT, jest ulga IP Box.

Czym jest IP Box?

Ulga, znana jako Innovation Box lub Patent Box, obowiązuje już od 1 stycznia 2019 roku. Obniża ona podatek do preferencyjnej stawki 5% od praw własności intelektualnej. Jej wprowadzenie ma zachęcić firmy do wytwarzania własności intelektualnie oraz rejestrowania jej na terenie naszego kraju. Przeznaczona jest dla osób, które otrzymują kwalifikowany dochód od kwalifikowanych praw własności intelektualnej (takich, które podlegają ochronie prawnej, np. prawo autorskie, patent, program komputerowy).

To może być beneficjentem IP Box?

Jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, jesteś programistą, architektem kodu lub menadżerem projektów IT – ta ulga jest dla Ciebie. Możesz z niej skorzystać, jeśli zajmujesz się tworzeniem oprogramowania od podstaw lub rozwijasz te już istniejące. Ulga obejmuje firmy niezależnie od ich wielkości: jednoosobowe działalności gospodarcze, wspólników spółek osobowych, cywilnych i kapitałowych oraz fundacje. Ustawa wymienia prawa własności intelektualnej, na które przysługuje IP Box. Najpopularniejszym jest program komputerowy.

 biuro podatkowe bytom

Jak skorzystać z ulgi?

Abyś mógł skorzystać z IP Box, musisz z tytułu prowadzonej działalności ponieść choć jeden koszt. Jeśli jesteś programistą, powinieneś mieć właściwie udokumentowaną umowę, na której podstawie otrzymujesz wynagrodzenie autorskie. Wystarczy, jeśli prowadzisz innowacyjne prace rozwojowe, nawet bez badań naukowych – nowo powstałe programy zazwyczaj są innowacyjne. W specjalistycznej ewidencji, którą zapewne prowadzisz w tego rodzaju działalności, obok ksiąg rachunkowych, powinien znajdować się spis praw własności intelektualnej, które wytworzyłeś w danym miesiącu, a do każdego z nich przypisany przychód i koszty.

Możesz odliczyć ulgę na koniec trwającego roku podatkowego i uzyskać duży zwrot. Polskie prawo umożliwia zastosowanie ulgi symultanicznej IP Box, czyli ulgi IP Box wraz z ulgą na badanie i rozwój (ulga B+R) jednocześnie, co jest bardzo korzystne dla firm wytwarzających własne prawo własności intelektualnej. Jeszcze do końca 2021 roku nie było to możliwe. Potrzebujesz więcej informacji nt. ulgi IP Box? Skontaktuj się z biurem podatkowym Abakus z Bytomia: https://biuro-abakus.pl/uslugi/biuro-podatkowe-bytom/ .