"Trzeźwość" na drogach Bytomia – podsumowanie pierwszego dnia roboczego roku

Na początku nowego roku, dokładnie 2 stycznia, miejscowi policjanci z Bytomia postanowili wziąć pod lupę kierowców, którzy mogą nadal znajdować się pod wpływem poprzednio wieczornych libacji. W ramach akcji „Trzeźwość”, na terenie miasta urządzono punkty kontrolne, gdzie każdy kierujący musiał poddać się testom na obecność alkoholu. Było to działanie skierowane szczególnie przeciwko tym, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy będąc pod wpływem alkoholu lub innych nielegalnych substancji.

Rezultaty akcji pokazały, że takie prewencyjne działania były niezbędne. Policja zatrzymała czterech kierowców jadących pod wpływem alkoholu oraz trzy osoby po spożyciu alkoholu. Jednym z nich był 31-letni mężczyzna z Czechowic-Dziedzic, który został przyłapany na ulicy Wrocławskiej. Kierował on volkswagenem mając ponad pół promila alkoholu we krwi. Co ciekawe, ten mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, aby odbyć karę pozbawienia wolności.

Pozostali trzej nietrzeźwi kierowcy zostali zatrzymani na ulicy Strzelców Bytomskich oraz alei Jana Pawła II. Wszyscy byli mężczyznami o wieku od 38 do 59 lat. Każdemu z nich odebrano prawo jazdy. Teraz muszą również liczyć się z konsekwencjami w postaci wysokiej grzywny, a nawet dwuletniego pobytu w więzieniu za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich kierowców, a także ich bliskich i znajomych, o uważne rozważenie decyzji o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka jego ilość może wpływać na funkcje percepcyjne, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.