Tragedia w Karbiu: W zajezdni autobusowej wybuchł pożar, przyczyny nieznane

Niespodziewane odgłosy eksplozji i niepokojąco czerwone światło rozchodzące się nad osiedlem Karbie obudziły miejscowych mieszkańców tej nocy. Na parkingu zajezdni autobusowej doszło do pożaru, który kompletnie strawił stojące tam autobusy napędzane silnikiem spalinowym.

– Zgłoszenie o wybuchu ognia na terenie zajezdni, znajdującej się przy ulicy Świętej Elżbiety, otrzymaliśmy około godziny 2:20 – relacjonował asp. Szymon Michalski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. – Gdy dotarliśmy na miejsce zdarzenia, szybko zauważyliśmy, że płomienie ogarnęły 10 autobusów. Natychmiast podjęliśmy działania gaśnicze, wykorzystując dwa prądy wody do ataku i dwa do obrony. O godzinie 2:59 udało nam się zlokalizować źródło ognia i następnie go ugasić – kontynuował oficer.

Po ugaszeniu pożaru strażacy sprawdzili teren działań i na szczęście nie odnaleźli żadnych ofiar. W walce z żywiołem brało udział łącznie 11 zastępów straży pożarnej z Bytomia i Chorzowa. Wynikiem niszczycielskiego pożaru jest 10 kompletnie spalonych autobusów i dodatkowo 5 uszkodzonych.

Jednak przyczyny, które doprowadziły do wybuchu pożaru, na razie pozostają nieznane. Na miejscu działań pojawiła się Policja, aby zabezpieczyć teren i zacząć śledztwo dotyczące okoliczności incydentu. Planowane jest także wezwanie eksperta ds. pożarnictwa, który ma na celu ustalenie przyczyn wybuchu ognia. Szacunkowe straty wynoszą około 15 milionów złotych.

Pożar doprowadził do zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej ZTM, zwłaszcza na liniach 51, 86, 199, 230 i M21.

– Jako organizator miejskiego transportu publicznego, wraz z naszymi partnerami przewoźnikami, podjęliśmy działania mające na celu zapewnienie kontynuacji połączeń – powiedział przedstawiciel Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Wykorzystujemy zapasowe pojazdy innych firm transportowych i rozważamy możliwość przekazania części obowiązków przewozowych innym przewoźnikom – dodał. Informacje na bieżąco dotyczące utrudnień w komunikacji miejskiej będą publikowane na stronie internetowej ZTM.