Tradycyjne kroszonki górnośląskie prezentowane w Muzeum Górnośląskim

Okres Wielkanocny zbliża się wielkimi krokami, a to znamionuje, że w Muzeum Górnośląskim przygotowana jest wystawa zatytułowana „Górnośląskie kroszonki”. Ekspozycję można podziwiać od niedzieli 17 marca.

Ta prezentacja jest dla muzeum szczególnie ważna i zasłużona, stała się ona bowiem nieodłącznym elementem rocznego kalendarza wydarzeń. To doskonałe miejsce na zdobycie inspiracji do stworzenia własnych jajek wielkanocnych na podstawie zaprezentowanych tam wzorów kroszonek, które następnie mogą znaleźć się w świątecznym koszyczku.

Wystawę uatrakcyjnia konkurs dla twórców kroszonek, który cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących się ozdabianiem jajek na Wielkanoc. Co roku zgłasza się do niego około 50 uczestników. Również warto podkreślić, że konkurs ma charakter intergeneracyjny. W przeszłości najmłodszy jego uczestnik miał zaledwie 18 lat, natomiast najstarszy – ponad 80 lat.

Wszystkie nadesłane prace zostaną pokazane podczas wystawy pokonkursowej. Co roku organizatorów zaskakuje nie tylko precyzyjność wykończenia kroszonek, ale także różnorodność motywów i deseni, które są na nich malowane – od kwiatowo-geometrycznych, przez solarnie inspirowane, aż po abstrakcyjne. Na wystawie znaleźć można zarówno pisanki pełne barw, jak i te monochromatyczne, które zachwycają swoją unikalną formą.

Ekspozycja będzie dostępna do oglądania do 30 kwietnia.