Szczególne obchody 340. rocznicy wizyty króla Jana III Sobieskiego w Bytomiu

19 sierpnia 1683 roku, w drodze na odsiecz Wiedniowi, znajdującemu się pod atakiem Imperium Osmańskiego, Bytom zaszczycił swoją obecnością Król Jan III Sobieski. W tegoroczną, 340. rocznicę tej pamiętnej wizyty, postanowiono zorganizować uroczyste obchody.

W dzisiejszych uroczystościach przy parafii św. Jacka uczestnicy mogli doświadczyć wielu atrakcji związanych z tym wydarzeniem. Na gości czekała ekspozycja poświęcona Wojsku Polskiemu za panowania Jana III Sobieskiego, zebrana przez Grzegorza Kamińskiego oraz wystawa zbroi husarskich i innych elementów uzbrojenia Wojska Polskiego z XVII wieku, należących do kolekcji Krzysztofa Banasia. Dla najmłodszych przygotowano specjalne warsztaty z husarią, podczas których dzieci mogły przymierzyć hełmy i inne elementy zbroi husarskiej oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z husarzem. Zaplanowano również dwie prelekcje historyczne: „W drodze na Wiedeń — król Jan III Sobieski w Bytomiu” i „Uzbrojenie Wojska Polskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku”.

Dzisiejsze obchody nie były jednak jedynym wydarzeniem upamiętniającym „Odsiecz Wiedeńską” i wizytę króla Jana III Sobieskiego w Bytomiu. Kolejny punkt programu przewidziany jest na wtorek, 22 sierpnia. O godzinie 18:00 w kościele pw. św. Jacka odbędzie się Msza Święta, po której nastąpi ceremonia posadzenia „Lipy Sobieskiego”. Tego dnia rotmistrz Maciej Bury z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wykona na dudach „Bogurodzicę”, a także odbędzie się kolejna prelekcja historyczna oraz pokaz szermierki.