Stworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych i sportowych w Bytomiu

Wkrótce, jak tylko pogoda pozwoli, młodzież i dzieci zamieszkujące centrum Bytomia oraz dzielnicę Bobrek będą miały możliwość skorzystania z nowych atrakcji w swoich okolicach. Nowe strefy sportowe oraz place zabaw czekają na swoich użytkowników.

Podczas rewitalizacji tzw. „podobszaru ósmego”, który pokrywa się m.in. z Nową Kolonią Robotniczą w Bobrku, mały park przy ulicy Żwirowej przemienił się w strefę street workout przeznaczoną dla różnych grup wiekowych. Cały proces od samego początku uwzględniał opinie lokalnej społeczności, która podczas konsultacji mogła przedstawiać własne propozycje na zagospodarowanie przestrzeni. Projekt był ponadto poddany ocenie Wojewódzkiej Konserwator Zabytków ze względu na historyczny charakter dzielnicy – informuje Agnieszka Grzona, kierowniczka Działu Inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Obecnie na miejscu można znaleźć takie urządzenia jak skośna ławka, worek bokserski czy metalowe poręcze do podciągania pomalowane na butelkową zieleń. Dla najmłodszych przygotowano natomiast zestaw do zdobywania umiejętności wspinaczkowych oraz plenerowy stół do gry w piłkarzyki. Odnowiono także ścieżki dla pieszych, zasadzono nowe drzewa i krzewy. Teren jest nie tylko dobrze oświetlony, ale również monitorowany za pomocą kamer.

Podobne zmiany nastąpiły przy ulicy Tarnogórskiej w centrum Bytomia, gdzie na terenie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego powstały nowe place zabaw, siłownia plenerowa oraz specjalna strefa treningów siłowych przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Realizacja projektu była możliwa dzięki Bytomskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Na nowym placu zabaw młodsi mieszkańcy znajdą zjeżdżalnię, siatkę do wspinaczki oraz „małpi gaj”, natomiast starsi będą mogli skorzystać z klatki do treningu OCR combo. Dla wygody użytkowników zamontowano ławki oraz kosze na śmieci. „To już kolejny projekt realizowany przy aktywnym udziale mieszkańców. W cieplejszym okresie roku miejsce to z pewnością stanie się popularne wśród dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować je już teraz” – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Projekt realizowany na terenie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego zdobył poparcie 634 mieszkańców Bytomia. Jego całkowity koszt wyniósł 367 tys. zł, z czego 269 tys. zł przeznaczono na plac zabaw, a 98 tys. zł na strefę sportową.