Straż pożarna zabezpieczyła teren wokół starej kamienicy na Rynku

W czwartek 22 lipca 2021 roku straż pożarna musiała podjąć działania związane z zabezpieczeniem terenu wokół starej kamienicy, która znajduje się na rogu Rynku oraz ulicy Podgórnej. Wszystko za sprawą spadających elementów elewacji, co stanowiło niebezpieczeństwo dla przechodniów oraz pojazdów.

Odpadające elementy elewacji starej kamienicy

Strażacy po przybyciu na miejsce postanowili skuć luźne elementy elewacji, aby nie stanowiły one dłużej zagrożenia dla osób poruszających się w okolicy. W ten sposób luźne elementy zostały usunięte, a cały teren na dole został zabezpieczony oraz odgrodzony czerwonymi taśmami. Wszystko po to, aby przechodnie przypadkowo nie dostali spadającymi odłamkami.

Remont starej kamienicy na bytomskim Rynku

Kamienica mieszcząca się na rogu Rynku oraz ulicy Podgórnej od lat nie wygląda zbyt dobrze. Pięciokondygnacyjna kamienica posiada wieloletnią historię. Wybudowana została w 1897 roku, a projekt stworzył Albert Bohm. Obecnie należy ona do prywatnej osoby, która pochodzi z Chorzowa. Właściciel kamienicy już 2 lata temu złożył odpowiednie wnioski o pozwolenie na remont. Uzyskał zgodę, lecz od tego czasu nie działo się zbyt dużo prac remontowych na terenie kamienicy.

Okoliczni mieszkańcy zaznaczają, że raz na jakiś czas w budynku pojawiają się fachowcy, lecz wykonują oni raczej doraźne prace wewnątrz budynku. Z kolei zewnętrzne elementy kamienicy nie były remontowane od lat. To wszystko sprawia, że obecny stan budynku pozostawia wiele do życzenia i stwarza on realne zagrożenie dla mieszkańców i przechodniów. Na ten moment historyczna kamienica znacznie bardziej przypomina ruinę, niż piękny i wyjątkowy obiekt. W środku oczywiście nikt już nie mieszka.

Właściciel kamienicy otrzymał wezwanie do zabezpieczenia obiektu

Pomimo tego, że już od kilku lat właściciel kamienicy posiada pozwolenie na remont, to wokół budynku praktycznie nic się nie dzieje. To wszystko spowodowało, że kamienica jest obecnie odgrodzona i osoby postronne nie mogą się do niej zbliżać. Jednak wydaje się, że już niedługo sytuacja powinna się rozwinąć.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego już zajął się sprawą i powiadomił, że w najbliższych dniach policja dostarczy osobie widniejącej jako właściciel budynku odpowiednie ponaglenie do zabezpieczenia obiektu. Właściciel budynku chcąc nie chcąc będzie musiał czym prędzej zająć się starą kamienicą oraz doprowadził ją do odpowiedniego stanu.