Stara kopalnia w Bytomiu zyskała nowe życie jako centrum sportów wspinaczkowych

Na terenie dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu, gdzie od prawie dwóch lat funkcjonuje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, powstała niedawno 22-metrowa zewnętrzna ściana wspinaczkowa. Ta imponująca konstrukcja stanęła w miejscu, które niegdyś zajmował kopalniany komin. Rozpoczęcie korzystania z nowego obiektu planowane jest na najbliższy piątek.

Ta innowacyjna przestrzeń do wspinaczki sportowej, działająca od listopada 2021 roku, została stworzona na podłożu dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu. Obiekt oferuje około 3 tysiące metrów kwadratowych ścian wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Projekt ten, prowadzony przez klub sportowy Skarpa Bytom i wspierany funduszami unijnymi, ma na celu ochronę malowniczych budynków po kopalnianej infrastrukturze, zlokalizowanych blisko centrum miasta, i nadanie im nowej roli poprzez transformację w kompleks dla entuzjastów i profesjonalistów wspinaczki sportowej. Skarpa zapewnia, że jej oferta jest dostępna dla wszystkich grup wiekowych i na każdym stopniu zaawansowania.

Atrakcje te są dostępne nie tylko dla profesjonalnych wspinaczy. Wyznaczone szlaki mogą także wykorzystywać amatorzy oraz osoby aktywne fizycznie, bez doświadczenia w wspinaczce. Trudność tras oscyluje od V/VI do VI.6, co sprawia, że Skarpa zachęca każdego do wypróbowania swoich umiejętności. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 2 miliony złotych, z czego zarówno Ministerstwo Sportu, jak i gmina Bytom przekazały po 680 tysięcy złotych.

Koszt całego kompleksu wyniósł ponad 23 miliony złotych i został sfinansowany z pięciu różnych projektów, które uzyskały dofinansowanie od Unii Europejskiej, ministerstwa sportu oraz samorządu Bytomia. Główny projekt rewitalizacyjny kosztował 11,5 miliona złotych, z czego 7,8 miliona złotych zostało pokrytych przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Łączna suma środków unijnych wyniosła około 16 milionów złotych, a inwestycja w strefę zewnętrzną kosztowała 4 miliony złotych.