Smog w Bytomiu – czy udało się zażegnać problem?

Problem ze smogiem na Śląsku dotyczy wielu miast. Jak powszechnie wiadomo jest to jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów w całym kraju, jak i całej Europie. Na szczęście z każdym kolejnym rokiem sytuacji starają się zaradzić zarówno rządzący polskim państwem, jak i same samorządy. W ramach tego coraz więcej domowników decyduje się na wymianę pieców węglowych w swoich gospodarstwach domowych. Czy takie rozwiązanie niesie za sobą plusy?

Jak wygląda walka ze smogiem w Bytomiu?

Władze miasta Bytom już kilka lat temu podjęły zdecydowane kroki, aby skutecznie obniżyć poziom zanieczyszczenia w mieście. Już w 2019 roku nad miastem pojawiły się specjalne drony oraz czujniki, które dokonywały pomiarów stanu powietrza. Co więcej mieszkańcy mogli skorzystać z dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć emisję szkodliwych związków. W ten sposób wielu mieszkańców Bytomia oraz okolicy zdecydowało się na inwestycję w nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła. Osoby, które jeszcze tego nie uczyniły powinny zapoznać się z ciekawymi oraz przydatnymi informacjami w tym temacie.

„Kopciuchy” – piece węglowe powoli idą w zapomnienie

Piece węglowe, nazywane popularnymi „kopciuchami” są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych w polskich wsiach i miastach. Charakteryzują się gęstym obłokiem dymu, który wydobywa się z setek kominów, kiedy tylko na zewnątrz spadnie temperatura i ludzie masowo rzucą się do ogrzewania swoich domów. Niestety, proceder ten wykonywany przez tysiące ludzi jest bardzo istotną przyczyną powstawania smogu, warstwy silnie zanieczyszczonego powietrza zbierającego się blisko powierzchni ziemi, szczególnie w dużych miastach. Jak walczyć z tym negatywnym zjawiskiem? Oczywiście najlepiej poprzez wymianę starych pieców i instalację nowoczesnych źródeł energii. A te już niedługo powinny zawitać w każdym gospodarstwie domowym na Śląsku, jak i całej Polsce.

Wymiana pieców węglowych

Część problemów smogowych rozwiązuje masowa wymiana pieców węglowych na bezemisyjne instalacje grzewcze. Oczywiście jest to zadanie ambitne i proceder na dużą skalę, ponieważ spora część kamienic i domków jednorodzinnych posiada „tradycyjne kopciuchy”. Jest to też bardzo kosztowna inwestycja, której nie można zrzucać całkowicie na zwyczajnych właścicieli lokali. Do problemu zaangażować należy więc lokalnych samorządowców, aby z miejskiej, gminnej, powiatowej bądź wojewódzkiej kasy byli skłonni finansować te ważne zmiany bardzo istotne dla jakości życia i zdrowia mieszkańców miast. Na szczęście w Bytomiu już od jakiegoś czasu mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła na nowoczesne i bardziej ekologiczne.

Poprawa sytuacji smogowej w Bytomiu

Smog powoduje liczne choroby płuc, które są coraz częstszą przyczyną zgonów w Polsce. Całe szczęście, coraz więcej samorządowców dostrzega problem i decyduje się na wsparcie wymiany pieców węglowych na instalacje grzewcze bez emisyjne. Na wielką skalę z kopciuchami zaczęto walczyć na początku w Krakowie, który z racji położenia w niecce jest szczególnie narażony na powstawanie smogu. Na szczęście również władze Bytomia w pewnym momencie się zreflektowały i postanowiły rozpocząć skuteczną walkę z tym problemem.

Kiedy normy powietrza w Bytomiu były przekraczane kilkukrotnie, rozpoczęto sensowne działania i dzisiaj sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Oczywiście nadal daleko do stanu idealnego, ale proceder ten musi trwać, aby wreszcie miasta w Polsce nie konkurowały pod względem zanieczyszczenia z Chinami czy Pakistanem. Jesteśmy gotowi na europejskie standardy, trzeba tylko nie bać się doraźnego i szybkiego działania.