Podczas spotkania w dniu 8 stycznia, senatorowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. W ten sposób Senat złożył hołd pamięci wszystkim ofiarom represji, które były początkowo prowadzone przez Armię Czerwoną, a później przez komunistyczne władze Polski, skierowane przeciwko cywilnym mieszkańcom Górnego Śląska.
Uchwała jest hołdem dla tych, którzy ponieśli śmierć i utracili zdrowie oraz dla tych, którzy byli prześladowani za niezachwiane wspominanie tych wydarzeń. Tekst uchwały podkreśla, że styczeń 2025 roku oznacza upływ 80 lat od momentu, kiedy Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Górnego Śląska i rozpoczęła serię represji obecnie znanych jako Tragedia Górnośląska. Preludium tego dramatu były zbrodnie popełnione na cywilach – masowe zabójstwa, gwałty oraz tortury. Należy zauważyć, że szacunkowa liczba osób z Górnego Śląska, które zostały deportowane do Związku Radzieckiego, wynosi około 46 tysięcy. Mieszkańcy Śląska byli również ofiarami rabunków, gwałtów oraz innych form represji. Osoby podejrzewane o „nieodpowiednie” pochodzenie były umieszczane w więzieniach i obozach pracy pod nadzorem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Stojąc wobec tych wydarzeń, trzeba przypomnieć, że masowe deportacje do Związku Radzieckiego nieodwracalnie zmieniły życie tysięcy rodzin ze Śląska. Wśród tych, którzy zostali wysłani do obozów na wschodzie Związku Radzieckiego, było wielu młodych mężczyzn i kobiet. Sowieci organizowali zarówno miejsca zbiórek, jak i prowadzili łapanki na ulicach miast, zmuszając do pracy zdolnych do niej mężczyzn. Jednym z najbardziej tragicznych incydentów związanych z natychmiastowymi deportacjami do Związku Radzieckiego miało miejsce 28 marca 1945 roku w Bytomiu. W tym dniu cała zmiana górników w kopalni „Bobrek”, która wracała na powierzchnię, została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, następnie załadowana do wagonów dla zwierząt i wysłana do Związku Radzieckiego na przymusowe prace.
W Senacie otwarto również wystawę upamiętniającą 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Ekspozycja, przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, przypomina dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat. Celem wystawy jest upamiętnienie tego rozdziału historii. Inicjatorką wystawy była Senator Halina Bieda, a projekt otrzymał wsparcie finansowe od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Zbliżająca się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej to okazja do przypomnienia mieszkańcom o wydarzeniach, które rozpoczęły się w styczniu 1945 roku. 15 stycznia w Pałacu w Miechowicach o godzinie 16:00 będzie można oglądać wystawę „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. O godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie „Rok zerowy. 1945 na Górnym Śląsku” z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sebastianem Rosenbaumem (wymagane są wcześniejsze zgłoszenia). Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u Pałacu w Miechowicach.