Ruszył nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej w Bytomiu: główna nagroda to 15 tysięcy euro

Opera Śląska w Bytomiu zaczęła rekrutację do v edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. To doskonała okazja dla operowych talentów, aby pokazać swoje umiejętności i wygrać atrakcyjną nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro.

Proces zgłoszeniowy do piątej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura rozpoczął się na początku czerwca. Organizatorem jest bytomska Opera Śląska, a termin składania zgłoszeń upływa 31 lipca 2024 roku.

Konkurs jest otwarty dla śpiewaków wszystkich narodowości, którzy przyszli na świat nie później niż 7 października 1992 roku. Uczestnicy będę mieli okazję zaprezentować swój talent w trzech rundach, z czego finałowa będzie miała miejsce przy akompaniamencie orkiestry i będzie wymagała od wykonawców wykonania roli scenicznego aktora w kostiumie.

Rozpoczęcie rywalizacji przewidziano na 6 października, a koncert laureatów odbędzie się 13 października o godzinie 18:00 w Operze Śląskiej. Przedstawienie zostanie powtórzone dwa dni później, 15 października, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Konkurs im. Adama Didura to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Opery Śląskiej, które od lat cieszy się uznaniem w świecie muzyki klasycznej. Jest to miejsce, gdzie młodzi, utalentowani śpiewacy operowi mają szansę na pokazanie swoich umiejętności i przygotowanie się do kariery artystycznej.

„Konkurs to szansa na podkreślenie niezmiennego znaczenia muzyki operowej w naszym życiu i promocja sztuki operowej. Charakter konkursu przyczynia się też do rozwijania nowych talentów na scenie operowej” – mówi dyrektor Opery Śląskiej, Łukasz Goik.

W poprzednich edycjach Konkursu im. Adama Didura wyróżnieni zostali zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści, takie jak: Artur Ruciński, Dariusz Machej, Mariusz Godlewski, Antonino Interisano, Ryszard Kalus, Wojciech Drabowicz, Ekaterina Bakanova, Stanisław Kuflyuk, Monika Swarowska-Walawska, Matheus Pompeu czy Szymon Mechliński. „Wysoki standard naszego konkursu pozwala na wyłonienie tych najbardziej obiecujących śpiewaków, którzy są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom światowych scen operowych” – dodaje Łukasz Goik.

Obecna edycja Konkursu ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to jubileuszowy rok dla tego wydarzenia. Tegoroczne obchody będą związane z 150. rocznicą urodzin patrona konkursu – Adama Didura, ale również z 45. rocznicą pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20. rocznicą pierwszej edycji na skalę międzynarodową.

Artystycznym kierownikiem V edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura jest znany śpiewak i barytonista – Andrzej Dobber. Ponadto jury konkursu składa się z renomowanych polskich i zagranicznych śpiewaków i dyrygentów operowych, kompozytorów, a także dyrektorów teatrów operowych.