Zakon Braci Mniejszych-Dom Zakonny w Bytomiu podpisał umowę na przeprowadzenie prac renowacyjnych w zabytkowym kościele św. Wojciecha, czemu towarzyszyć będą różnorodne prace, takie jak restauracja elewacji, odnowa okien i drzwi, oraz roboty blacharsko-dekarskie. Ponadto, planowane jest również czyszczenie, naprawa i impregnacja posadzek kamiennych, a także konserwacja kaplicy i starej zakrystii. Wszystkie te działania zostaną wykonane przez firmę Des Henryk Dowgier i Anna Dowgier Sp. k. z Krakowa, która wcześniej była odpowiedzialna za rewitalizację Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Całość inwestycji wyniesie 3 mln 460 tys. zł, a umowa została podpisana 6 grudnia w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
Decyzja o przekazaniu dotacji na ten cel zapadła jednogłośnie podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Bytomiu 30 września. Środki pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i pokryją w całości koszty projektu. Zgodnie z słowami Magdaleny Górak, zastępcy prezydenta Bytomia, dzięki tym funduszom możliwa będzie renowacja jednego z najstarszych kościołów w Bytomiu, a także przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauracyjnych i budowlanych, które pozwolą przywrócić piękno temu historycznemu obiektowi.
Plany renowacyjne zakładają remont elewacji kościoła i przybudówek, takich jak kaplica i zakrystia. Ponadto, przewidziana jest odnowa pokrycia dachowego nad wejściem do kościoła oraz obróbek blacharskich. W trakcie remontu zostaną przeprowadzone konserwacja i naprawa okien i drzwi (w tym drzwi zewnętrznych kościoła), a także konserwacja i remont części wnętrza kościoła. Zamontowane zostaną nowe instalacje: odgromowa i przeciwpożarowa. Konserwacji i impregnacji zostaną poddane posadzki kamienne w kościele, kaplicy i zakrystiach. Podczas prac zamontowany zostanie także system monitoringu wizyjnego oraz system przeciwwłamaniowy.
Restauracja kościoła św. Wojciecha odbędzie się pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Katowicach. Kościół, który został wpisany do rejestru zabytków już w 1970 roku, datuje swoje początki od połowy XV wieku. Prace będą prowadzone także pod nadzorem archeologicznym, co podkreśla Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków.
Warto przypomnieć, że gotycka świątynia przeszła gruntowną przebudowę w latach 1783-1786 dzięki Łazarzowi Erdmannowi z bytomskiej linii Henckel. Wtedy to kościół został znacznie powiększony poprzez dobudowanie nawy i kruchty z wieżą, co zmieniło wygląd średniowiecznej świątyni. Dzisiaj z tego wyposażenia pozostały tylko dwie figury świętych apostołów Piotra i Pawła, znajdujące się pod chórem organowym.