Remont elewacji oraz zabytkowej auli szkoły muzycznej w Bytomiu

Nie tak dawno przeprowadzono termomodernizację Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu, natomiast teraz nadszedł czas na odnowę jej elewacji i zabytkowej sali koncertowej. Do tej pory brakowało na to funduszy, jednak ostatnio placówka ogłosiła przetarg na przeprowadzenie prac.

Neogotycka perła architektury

Gmach wzniesiono w 1870 roku. Był on siedzibą dawnego gimnazjum humanistycznego, a dzisiaj jest najstarszym zachowanym obiektem szkolnym w całym Bytomiu. Od 1945 roku w zabytkowym gmachu mieści się szkoła i bez wapienia jest on zaliczany do najpiękniejszych zabytków miasta. Został wybudowany według projektu architekta Paula Jackisha, który był twórcą między innymi bytomskiego ratusza (został zniszczony przez Armię Czerwoną w 1945 roku), kompleksu sądowo-więziennego czy kościoła św. Trójcy. 

Modernizacja zabudowań

Modernizacja zabudowań Szkoły Muzycznej przy ulicy Moniuszki w Bytomiu zakończyła się w 2019 roku i warta była 12,5 miliona złotych. Jej celem było przede wszystkim poprawienie efektywności energetycznej gmachu oraz powojennych segmentów. Przedsięwzięcie umożliwiło między innymi docieplenie piwnic, stropów i ścian, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji centralnego ogrzewania oraz elektrycznej. Zbudowano też instalację wentylacji mechanicznej, instalację fotowoltaiczną na dachu budynku oraz system zarządzania budynkiem.

Przetarg na przeprowadzenie prac

Funduszy zabrakło na poprawę wyglądu zewnętrznego zabytkowej części szkoły. W połowie marca jednak dyrekcja placówki ogłosiła przetarg na przeprowadzenie remontu elewacji i auli. Planowane jest między innymi oczyszczenie cegieł, naprawa uszkodzonych elementów i impregnacja kamiennych zdobień. Termin składania ofert w przetargu minie 31 marca, a wykonawca będzie miał maksymalnie dwieście dni na przeprowadzenie wszystkich prac, których rozpoczęcie datuje się najszybciej na 1 maja 2021 roku. Środki na realizację projektu pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.