Promowanie twórczości kobiet w muzyce: wyjątkowy koncert na 80-lecie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu

Przygotowania do niezwykłego wydarzenia muzycznego, które odbędzie się 4 lutego 2025 roku, są w pełni. Wydarzenie to jest organizowane z okazji 80-tej rocznicy powstania Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Bytomiu. Swoim obecnością będzie to uświetnić Claudia Bigos, absolwentka tej szkoły i obecna pedagog klasy fortepianu w Brunszwiku, Niemcy. Sala koncertowa szkoły stanie się tłem dla prezentacji 50 unikalnych wariacji, każda skomponowana przez inną kobietę z jednego z 23 krajów świata. To wydarzenie, dostępne dla publiczności bezpłatnie, na pewno pozostanie w ich pamięci na długo.

Założenia przedsięwzięcia mają swoje korzenie w projekcie realizowanym przez Claudię Bigos, która czerpała inspirację z projektu muzycznego Antoniego Diabelliego z 1819 roku. Diabelli, będący kompozytorem i wydawcą z Wiednia, poprosił kilku znanych kompozytorów swoich czasów, wśród nich Beethovena, Czernego, Hummla i Schuberta, o skomponowanie po jednej wariacji na temat jego Walca C-dur. W końcu, po długim okresie zwlekania, Beethoven dostarczył Diabelliemu 33 wariacje na temat jego Walca C-dur – utwór został opublikowany osobno w 1823 roku jako 33 Veränderungen über einen Walzer von Anton Diabelli op. 120.

Teraz, 200 lat później, inicjatywa Antoniego Diabelliego zostaje przywrócona do życia przez Claudię Bigos. W 2019 roku zaprosiła ona 50 kompozytorek z różnych zakątków świata do stworzenia własnej wersji Walca Antona Diabelliego. Efektem tego jest zbiór 50 utworów różniących się stylem i poziomem trudności, które stanowią prawdziwe świadectwo różnorodności współczesnej twórczości kobiet w dziedzinie muzyki.

Na koncercie 4 lutego na scenie szkoły muzycznej w Bytomiu usłyszymy te utwory w wykonaniu uczennic i nauczycielek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina. Ta unikalna prezentacja nie tylko będzie wyjątkowym doświadczeniem muzycznym, ale również stanowi wyraz poparcia dla równości płci w muzyce i promowania twórczości kobiet na scenach koncertowych.

Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu wszystkie osoby, które doceniają wartość twórczości kobiecej i chcą wspierać obecność muzyki skomponowanej przez kobiety w repertuarach koncertowych. Wstęp wolny. Claudia Bigos będzie obecna na koncercie, gdzie opowie o swoich doświadczeniach związanych z realizacją tego projektu. Ten koncert z pewnością stanowi niezapomniane doświadczenie artystyczne, które zostanie w pamięci bytomian i miłośników muzyki na długo.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na koncert, który odbędzie się 4 lutego o godzinie 12:00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.