Pierwszego marca w Bytomiu wystartował projekt „Wspieramy i usamodzielniamy”, skupiający się na wsparciu dla osób doświadczających zaburzeń psychicznych oraz ich bliskich. To inicjatywa Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych, która ma na celu pomóc 40 mieszkańcom miasta.
Siedziba DPS znajduje się przy ulicy Dworcowej 7. Jest to jedna z instytucji, które od lat robią pionierską pracę, wprowadzając projekty usamodzielniające osoby z zaburzeniami psychicznymi. Już pięć lat temu udało im się utworzyć mieszkania treningowe i chronione w odrestaurowanej kamienicy na ulicy Józefczaka 14. Te miejsca stały się możliwością powrotu do społeczeństwa i zdobycia większej samodzielności dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Alina Popławska, dyrektorka DPS dla Dorosłych, podkreśla, że nowy projekt niesie za sobą tę samą ideę – deinstytucjonalizację pomocy społecznej oraz wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin poprzez codzienną pomoc.
Przygotowano miejsce dla osób, które wezmą udział w projekcie – przy ul. Józefczaka 14 powstanie Centrum Wsparcia. Będzie ono dostarczało formy pomocy dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Kierownik Centrum Wsparcia zapewni uczestnikom między innymi treningi radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania spraw urzędowych, spędzania czasu wolnego i wiele innych.
Doradztwo psychologiczne, psychoterapia, terapia zajęciowa (w tym m.in.: dogoterapia, arteterapia, rękodzieło, choreoterapia, muzykoterapia, hipoterapia) oraz zajęcia z podstaw obsługi komputera/smartfona i korzystania z internetu to tylko niektóre z form wsparcia dostępnych dla uczestników projektu. W Centrum Wsparcia otrzymają je też opiekunowie osób z zaburzeniami psychicznymi. Mogą tam również liczyć na wsparcie psychologa, psychoterapeuty i możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej. Dodatkowo otrzymają wsparcie psychoedukacyjne i będą mieli możliwość dzielenia się własnymi doświadczeniami.
W ramach projektu planuje się także pomoc dla 10 mieszkańców DPS dla Dorosłych, którzy otrzymają wsparcie w procesie usamodzielniania. Do projektu mogą zgłosić się osoby z zaburzeniami psychicznymi, ich opiekunowie oraz osoby z ich bliskiego otoczenia. Dyrektorka DPS dla Dorosłych zapewnia, że wsparcie będzie dostępne dla co najmniej 40 osób z zaburzeniami psychicznymi mieszkających w Bytomiu oraz 15 ich opiekunów lub osób z ich otoczenia.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+). Dofinansowanie wynosi 1 568 886,24 zł (w tym 1 403 740,32 dofinansowania ze środków UE oraz z budżetu państwa: 165 145,92 zł), a wartość całkowita projektu to 1 651 459,20 zł.