Poznajmy bliżej zabytkowe świątynie w Bytomiu

Bytom to jedno z najstarszych miast jakim może się pochwalić Górny Śląsk, dlatego też spora grupa zabytków na terenie centrum miasta dziwić nie powinna. Nie znajdziemy tutaj oczywiście zbyt dużej ilości nowoczesnych obiektów, budynków i budowli. Architektura w tym mieście jest zdecydowanie bardziej antyczna. Bytom to przede wszystkim wiekowe świątynie, które przez wieki były świadkami wielkich wydarzeń historycznych. Na które z nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki po mieście?

Wyjątkowe Kościoły w Bytomiu

Jedną z najbardziej intrygujących świątyń na terenie miasta jest kościół Świętego Ducha z I połowy XVIII wieku. Miejsce, w którym powstała obecna kaplica, już w XIII wieku było własnością bożogrobców, którzy w pobliżu murów miejskich prowadzili swój klasztor oraz szpital dla ubogich. Dziś o dawnej roli tego miejsca przypomina ośmioboczna, barokowa kaplica Świętego Ducha, w której do dziś odprawiane są nabożeństwa w tzw. rycie rzymskim.

Ważną świątynią jest też dawny kościół św. Mikołaja (obecnie św. Wojciecha) wznoszący się przy Placu Klasztornym. To jeden z najstarszych kościołów w mieście, który swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w XVIII stuleciu. W efekcie jest to świątynia barokowa, o której historii przypomina jedynie gotyckie prezbiterium. Wnętrze tego kościoła posiada już współczesne wyposażenie, a z dawnych zabytków sakralnych do dziś przetrwały jedynie barokowe figury św. Piotra i św. Pawła. W kościele tym od kilkunastu lat znajdują się również relikwie obecnego patrona kościoła – św. Wojciecha. Nad świątynią tą, która w średniowieczu służyła również jako piastowska nekropolia, do dziś pieczę sprawują franciszkanie. W sąsiedztwie tego kościoła działa również parafia ewangelicka, do której należy znajdująca się z drugiej strony placu kaplica.

Wycieczka po terenie miasta Bytom

Udając się na wycieczkę do Bytomia koniecznie musimy odwiedzić wyżej opisane świątynie. Z kolei jeśli udajemy się na wycieczkę w celach odwiedzenia historycznych i najpiękniejszych świątyń w Polsce, to i tak do Bytomia zawitamy. Wtedy warto odwiedzić także liczne atrakcje w tym mieście, które opisywaliśmy także we wcześniejszych artykułach na stronie. Warto je odnaleźć i zapoznać się z atrakcjami turystycznymi na terenie miasta Bytom.