Powstanie nowoczesne centrum biznesowe na terenach byłej KWK "Centrum" w Bytomiu

Na gruntach znajdujących się w miejscu niegdyś zajmowanym przez KWK „Centrum” przy ulicach Łużyckiej i Piłkarskiej, planuje się utworzenie akceleratora biznesu. To przestrzeń stworzona z myślą o promowaniu kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. W Bytomskim Urzędzie Miejskim 3 lipca doszło do podpisania porozumienia trójstronnego, które określa zasady współpracy gminy Bytom, Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kopalnie będą nieodpłatnie przekazywać grunty na rzecz miasta, a nad realizacją projektu będzie czuwała KSSE. Obszar, który będzie wykorzystany do budowy Akceleratora biznesowego KSSENON, zajmuje łącznie ponad 12 ha. Podpisując list intencyjny, zapewnili o swojej determinacji prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek oraz Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecny na spotkaniu był również Jacek Brzezinka, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Bytom jest miastem przyjaznym dla biznesu, ze świetnym strategicznym położeniem, dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską i potencjałem inwestycyjnym – podkreślił Mariusz Wołosz. Dodał, że projekty związane z zagospodarowaniem poprzemysłowych terenów miasta, takich jak te po byłej KWK „Centrum”, mają kluczowe znaczenie dla przyszłości miasta. Jarosław Wieszołek podkreślił aktywną rolę firmy w procesie transformacji regionu i podkreślił znaczenie projektów dla firm sektora MŚP, które są fundamentem gospodarki.

Koncepcja Akceleratora biznesowego KSSENON obejmuje utworzenie kompleksu czterech hal oraz zagospodarowanie przyległego terenu. W ramach tego konceptu powstaną modularne mini hale przemysłowe oraz elementy o charakterze pozaindustriowym. Szacunkowy koszt inwestycji w Bytomiu wynosi ponad 19 mln euro, a fundusze mają pochodzić z unijnych źródeł finansowania.

Prezes zarządu KSSE Rafał Żelazny wyjaśnił, że aby powstał taki akcelerator w Bytomiu, niezbędna jest bliska współpraca z miejscowymi władzami na wielu płaszczyznach: od zapewnienia infrastruktury technicznej, poprzez identyfikację potencjalnych specjalizacji i modelu biznesowego projektu, po uzyskanie niezbędnych zgód korporacyjnych.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Centrum” miała długą historia, rozpoczynającą się w 1872 roku, kiedy zaczęto budować kopalnię węgla kamiennego na podstawie kopalń rud cynku i ołowiu. W czasie II wojny światowej pracowała bez zakłóceń, a jej działalność była kontynuowana nawet po przejęciu miasta przez Armię Czerwoną. Przez lata kopalnia przeszła wiele zmian, w tym modernizacje, zmiany nazw oraz restrukturyzację górnictwa. W 2015 roku KWK „Centrum” została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.