Postacie Georga Brüninga i Franza Landsbergera będą upamiętnione ławkami w Bytomiu

Bytom planuje uczcić pamięć swojego legendarnego nadburmistrza, Georga Brüninga, który przez 36 lat zarządzał miastem, poprzez ustawienie ławki upamiętniającej jego wkład w rozwój miasta. Dodatkowo, podobne wyróżnienie czeka Franza Landsbergera, radnego i twórcy idei budowy teatru miejskiego.

Ławka dedykowana Georgowi Brüningowi zostanie umieszczona na Alei Legionów w okresie przełomowym między 2024 a 2025 rokiem. Lokalizacja nie jest przypadkowa – chodzi o miejsce, w którym niegdyś znajdowała się willa Brüninga, adresująca numer czwarty. Właśnie tam Brüning mieszkał dzięki hojności lokalnej społeczności, gdy przybył do Bytomia dla sprawowania funkcji nadburmistrza po przeczytaniu ogłoszenia prasowego o poszukiwanym kandydacie na to stanowisko.

Kolejna ławka dedykowana Franzowi Landsbergerowi stanie w bliskim sąsiedztwie gmachu opery. Landsberger, jako radny i przedsiębiorca, był pomysłodawcą budowy ówczesnego teatru miejskiego, czyli dzisiejszej Opery Śląskiej.

Obie ławeczki będą miały wymiary około 2,2 m długości i 2 m wysokości, z naturalnej wielkości rzeźbami swoich „patronów”. Na ławce dedykowanej Brüningowi będzie herb Bytomia oraz liście dębu (herb rodu Brüningów), natomiast na ławce Landsbergera zostanie umieszczony obrazek bytomskiej opery. Zarówno jedna, jak i druga ławka będą zawierały tabliczki z informacjami na temat swoich patronów. Autorem projektów ławek jest Jacek Wichrowski z Galerii Stalowe Anioły.

Ćwierć wieku temu, po śmierci Franza Landsbergera w 1925 roku, tablica upamiętniająca tego wielkiego mecenasa kultury została usunięta z foyer Opery Śląskiej przez naziści ze względu na żydowskie pochodzenie Landsbergera. Współcześnie, ta sama tablica została ponownie umieszczona w Operze Śląskiej.