Otwarcie Żywego Muzeum Ceramiki w Bytomiu

Bytom, miasto znajdujące się na Śląsku, może poszczycić się nową atrakcją turystyczną. Ze swoją siedzibą w dzielnicy Miechowice, Żywe Muzeum Ceramiki otworzyło tam swoje podwoje. Jest to już trzecia placówka tego typu w Polsce, po Bolesławcu i Lublinie. Wyróżnia ją jednak niepowtarzalna możliwość nie tylko obserwacji procesu tworzenia wyjątkowych naczyń ceramicznych, ale także aktywnego udziału w tym procesie.

Uczestnicy warsztatów mają szansę samodzielnie stworzyć naczynie oraz je ozdobić, czym wiąże się niezapomniana dawka radości i satysfakcji. Taka forma spędzania czasu jest nie tylko naukowa i edukacyjna, ale stanowi również doskonałą terapię, pomagającą w odprężeniu i stresie.

Wszystko to odbywa się w ramach ściśle określonego procesu. Po zakończeniu pracy nad naczyniem, jest ono dekorowane, następnie szkliwione aż do momentu wypalenia. Na koniec całości procesu, uczestnik otrzymuje swoje dzieło jako pamiątkę. Całość odbywa się w zabytkowym budynku dawnej szkoły średniej, znajdującym się w Miechowicach. Dostępne są one codziennie, w godzinach od 8:00 do 17:00.