Kiedy KWK „Rozbark” zaczęła być likwidowana w 2004 roku, straciła nie tylko część infrastruktury, ale także charakterystyczny napis „Kopalnia Rozbark”. Ten element kopalni był jej integralną częścią i cieszył się dużym sentymentem mieszkańców. Dziś, na mocy inicjatywy Dobromira Bujaka, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom i Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku, historyczny napis wróci na mur oporowy przy ulicy Chorzowskiej. Otwarcie i odsłonięcie tego symbolicznego elementu przeszłości nastąpi 7 września o godzinie 11:45 podczas Święta Rozbarku.
Przez wiele lat napis „ROZBARK” wisiał na murze oporowym dawnej kopalni i witając przechodniów przypominał o istotnym punkcie lokalnej historii. Zdjęcia archiwalne z 1974 roku, które można zobaczyć na stronie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku, ukazują między innymi przejazd Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza PZPR, premiera Piotra Jaroszewicza oraz pierwszego sekretarza KPZR Leonida Breżniewa przez Rozbark z widocznym w tle napisem.
„Wielu mieszkańców, w tym byli górnicy, dopytywali o powrót historycznego napisu, który był symbolem kopalni. Pomimo że kopalnia nie działa już od wielu lat, zdecydowaliśmy się odtworzyć część tego znaku” – mówi Dobromir Bujak. Planuje zamontować napis „ROZBARK” na specjalnej konstrukcji na murze oporowym, która będzie witać mieszkańców dzielnicy.
Historyczny napis „KOPALNIA ROZBARK” znajdował się na murze oporowym otaczającym dawną kopalnię od strony ulicy Chorzowskiej. Po wydobyciu ostatniej tony węgla 31 lipca 2004 roku, rozpoczęto likwidację zakładu górniczego i usunięto napis. Teraz, po kilkunastu latach, na specjalnie przygotowanej konstrukcji nad murze oporowym pojawi się ponownie napis „ROZBARK”. Wszystkie litery będą miały około 2 metry wysokości, co jest odzwierciedleniem oryginalnych rozmiarów napisu.
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz komentuje: „Napis to kolejny element historii KWK Rozbark, przypominający o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku, która działała przez ponad 140 lat. Wkrótce teren po KWK Rozbark zyska nowe funkcje dzięki środkom z Unii Europejskiej. Nowoczesne i samowystarczalne Centrum Transformacji Energetycznej oraz Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej będą kolejnymi miejscami, gdzie mieszkańcy mogą spędzać wolny czas i poznawać historię tego miejsca nierozerwalnie związanego z Bytomiem”.