Odremeontowane kamienice na Katowickiej znów zaludniają się mieszkańcami

Do zrewitalizowanych kamienic przy ulicy Katowickiej numer 49 i 51, w Bytomiu, wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Trójka spośród czternastu gospodarstw domowych już zamieszkuje tamtejsze lokale. Wkrótce klucze do swoich odnowionych mieszkań otrzymają kolejne trzy rodziny.

Budynki, wybudowane w latach 1924-1927 w stylu funkcjonalistycznym, to następne kamienice, które przeszły obszerną renowację. Prace remontowe przeprowadzone były dzięki środkom unijnym, za pośrednictwem projektu Termomodernizacji prowadzonego przez Bytomskie Mieszkania. Projekt skupiał się na nieruchomościach usytuowanych w centrum Bytomia, gdzie dokonano zmian systemów ogrzewania.

W wyniku inwestycji budynek przeszedł termomodernizację – odnowiono ściany i dachy, wymieniono drzwi i okna, zaktualizowano instalacje centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjne. Dodatkowo, w każdym z mieszkań wyodrębniono łazienki.

Podczas tej rewitalizacji odremontowano łącznie czternaście mieszkań. Trzy z nich przeszły gruntowną renowację i trafiły do nowych lokatorów, oczekujących na lokal komunalny.

Remont kamienicy przy ul. Katowickiej 49 kosztował blisko 950 tys. złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniosło niemal 696 tys. złotych. Z drugiej strony, modernizacja kamienicy przy ul. Katowickiej 51 kosztowała ponad 754 tys. złote (z czego dofinansowanie z UE wyniosło ponad 560 tys. zł).

Wśród nowych mieszkańców budynku przy ul. Katowickiej 49 znajduje się pani Beata wraz z rodziną, która otrzymała korzystną ocenę od Komisji Mieszkaniowej do podpisania umowy najmu. Podobnie, nowe mieszkanie będzie również urządzać pan Mariusz oraz pani Beata z rodziną, którzy musieli opuścić swoje poprzednie miejsce zamieszkania ze względu na sprzedaż budynku.