Odnowione kino Jutrzenka w Szombierkach: historia, reaktywacja i przyszłość

Znajomi z dawnych lat ze Szombierek, na pewno jeszcze kojarzą obraz kina działającego przy ulicy Zabrzańskiej. Dzięki wysiłkom lokalnej społeczności, światło projektora po latach znowu oświetliło ekran w tym miejscu.

Kiedyś prężnie działające, kino Jutrzenka mieszczące się pod numerem 69 na ulicy Zabrzańskiej, zamknęło swoje drzwi dla widzów w 1990 roku. W przeciągu następnych lat, obiekt przechodził przez różne fazy zmian – mimo to jego pierwotna nazwa nigdy nie zniknęła. Jak możemy dostrzec na starych zdjęciach, miejsce to gościło sklep odzieżowy Jutrzenka, a następnie warsztat stolarski.

Niestety, sala kinowa nie przetrwała próby czasu. Została wyburzona na początku XXI wieku. Jednak pamięć o jej istnieniu trwa do dziś – jest to zasługa ściany z ozdobnymi pilastrami, które niegdyś otaczały ekran kinowy.

Radosław Wydra, szef firmy WR Nowoczesne Stolarstwo, która mieści się w dawnym budynku kina Jutrzenka, postanowił przywrócić kinu dawną świetność. W realizacji jego planu dużą pomoc okazała Barbara Wadowska – była nauczycielka pana Wydry i aktualna radna miasta.

Inicjatywa odnowienia kina spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem w sieci i z dnia na dzień dołączało do niej coraz więcej osób. Aktywiści społeczni posprzątali teren po dawnym kinie, ścięli trawę, odnowili ścianę projekcyjną i stworzyli plakaty promujące wydarzenie. Do współpracy zaangażowane zostały również takie organizacje jak: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Becek, stowarzyszenie Manufaktura, Biuro Promocji Bytomia, firmy Eurohandel, Miętowe Pudełko i The Language Factory.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi we wspólne przedsięwzięcie, w sobotni wieczór, 29 czerwca, teren za kinem Jutrzenką znów ożył dzięki projekcji filmowej. Po 34 latach przerwy, seans przyciągnął tłumy widzów, którzy usiedli na leżakach i starych fotelach kinowych. Na ekranie ukazało się show opowiadające historię Szombierek oraz przedwojenny film „Młody Sherlock Holmes”, wyreżyserowany przez Bustera Keatona w 1924 roku.

Inicjatorzy projektu już teraz zapowiadają kolejne seanse filmowe. Informacje na temat dat projekcji będą publikowane na stronie Kino za Jutrzenką na Facebooku.