Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Bytomiu

Bytom ma przygotowany bogaty program wydarzeń, które będą miały miejsce od 9 do 11 listopada oraz 26 listopada, związanych z obchodami Święta Niepodległości. Należą do nich między innymi koncert, miejskie uroczystości, turniej w piłkę wodną i bieg niepodległości. Są to elementy świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości, jednego z kluczowych momentów w historii naszego kraju.

W sobotę, 11 listopada o godzinie 11:30 rozpocznie się ceremonia składania kwiatów pod tablicą „Solidarności” na ulicy Pułaskiego 9. O godzinie 12:00 w kościele pod wezwaniem św. Jacka na ulicy Matejki 1 zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę. Po mszy, o godzinie 13:30, przy pomniku Wolności na ulicy Piłsudskiego, zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców miasta. Wszystko to przy akompaniamencie Górniczej Orkiestry Dętej im. Józefa Słodczyka „Bytom” pod batutą Dariusza Kasperka.

Pierwsze z towarzyszących wydarzeń, Szkolny Bieg Niepodległości, odbędzie się 9 listopada o godzinie 13:00, a jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu. W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, o godzinie 11:11 rozpocznie się coroczny Bieg Niepodległości, poprzedzony o godzinie 11:00 wspólnym śpiewem hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach wszystkich – miłośników biegania i tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na 5-kilometrowej trasie w Parku im. Franciszka Kachla. Organizatorami są Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.

Na godzinę 11:49 zaplanowano Mini Bieg Niepodległości dla dzieci i młodzieży na dystansie 500 metrów, który będzie miał miejsce również w parku Kachla. Ponadto, między 10 a 12 listopada odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia na Pływalni Krytej przy ulicy Parkowej 1, którego organizatorem jest klub WTS Polonia Bytom.

26 listopada w Bytomskim Centrum Kultury zaplanowano koncert finałowy w ramach XVII Bytomskiej Jesieni Literackiej będący jednocześnie Benefisem – Koncertem Jubileuszowym Wiesława Ciecieręgi z udziałem solenizanta, Martyny Ciecieręgi, Elizy Ćwieńczek, Nikoli Kapuścińskiej i Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudisza Jani. Podczas koncertu odbędzie się wręczenie Medali Miasta Bytomia oraz premiera monografii „30 kwiatów” – historia Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”.