Obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej: Specjalny pociąg Europejski Kolei Śląskich

Kraj od środka do brzegów jest przepełniony radosnymi uroczystościami z okazji dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W ten wyjątkowy moment, Koleje Śląskie uruchomiły Pociąg Europejski, który już rozpoczął swoją podróż z 100 pasażerami na pokładzie. To zdecydowanie nie jedyna jego trasa – pociąg pozostanie w ruchu aż do końca roku, aby móc świętować ten ważny dla kraju moment.

Pociąg Europejski, ozdobiony specjalnym, efektownym designem, rozpoczął swoją pierwszą podróż w środę 1 maja o godzinie 12.54. Trasa prowadziła z Katowic do Cieszyna – miasta o silnym symbolicznym znaczeniu. Przez lata Cieszyn był podzielony na część polską i czechosłowacką. Teraz na Moście Wolności, który łączy obie części miasta, granice zostały zniesione, a miasto stało się jednym organizmem. Stanowi to dowód na to, jak silne więzi tworzy wspólnota europejska – nie tylko między państwami, ale przede wszystkim między ludźmi.

Bilety na wyjątkowy Euro-pociąg były dostępne za darmo. Punkty Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na katowickim dworcu kolejowym rozdały aż 100 biletów. Wszystkie szybko znalazły swoich odbiorców, szczególnie że 1 maja w Cieszynie odbył się Piknik Europejski z licznymi atrakcjami, w tym kultowym festiwalem „Kino na granicy”. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosili Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie.

Dla Kolei Śląskich, które są własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, członkostwo w UE ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także praktyczne. Korzystają one bowiem z funduszy unijnych na rozwój. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021 – 2027 przewidziano dwie duże inwestycje – jedną w infrastrukturę techniczną, drugą w nowoczesny tabor. Na rozbudowę i modernizację zaplecza technicznego Kolei Śląskie, UE przekazała niemal 50 mln zł. Natomiast udział środków unijnych w zakupie nowego taboru dla Kolei Śląskich wynosi ponad 652 mln zł.

Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, podkreśla, że dzięki wsparciu unijnemu możliwe jest dalsze rozwijanie spółki, która ma duże znaczenie dla mieszkańców regionu. Podróżują oni coraz komfortowymi składami, a Koleje Śląskie mogą rozwijać siatkę połączeń i są stabilnym pracodawcą. W ofercie mają też okazjonalne składy, takie jak pociągi Korfanty, Powstaniec, Mistrzowie Sportu i Niebo nad Beskidami. Teraz dołączył do nich Pociąg Europejski, który prezentuje się imponująco.

Łączne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej dla Województwa Śląskiego na zakup 57 sztuk taboru kolejowego wynosi 1 017 518 000 zł.