Z początkiem 2025 roku, przepisy dotyczące gospodarki odpadami w Polsce uległy istotnym zmianom. W myśl dyrektyw unijnych, wprowadzono do systemu selektywnej zbiórki nową frakcję odpadów – tekstylia. W praktyce oznacza to, że materiały takie jak ubrania nie powinny już trafiać do niesegregowanych odpadów. Mimo to, w wielu miejscach, na przykład w Bytomiu, niektóre śmietniki nadal są obsługiwane według starych zasad.
Od pierwszego dnia nowego roku, na gminy nałożono obowiązek selektywnego zbierania tego typu odpadów. Wszystko to jest efektem nowelizacji ustawy regulującej utrzymanie czystości i porządku w terenach miejskich. Zatem teraz, oprócz dobrze znanych frakcji takich jak plastik, szkło czy papier, należy również segregować materiały tekstylne. Kluczowa różnica polega jednak na tym, że odpady takie nie mogą być pozostawiane w domowych koszach na śmieci.
Niestosowanie się do nowych przepisów może skutkować kłopotami, szczególnie w miejscach, w których zbiórka odpadów realizowana jest bezbłędnie. W przypadku niewłaściwej segregacji odpadów, na przykład umieszczania tekstyliów w koszach na odpady zmieszane, w wyniku kontroli mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty za wywóz odpadów.
Do końca 2024 roku, niechciane materiały tekstylne mogły być umieszczane w pojemnikach na odpady zmieszane. Jednak od nowego roku obowiązuje nowa zasada mówiąca, że takie działanie jest po prostu niedozwolone. Mieszkańcy, którzy chcą pozbyć się starych ubrań, powinni teraz je przekazywać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Bytomiu takie usługi są dostępne bezpłatnie. Odpady można dostarczać do PSZOK znajdującego się przy al. Jana Pawła II 10 od wtorku do piątku między godzinami 11:00 a 18:00, a także w soboty od 9:00 do 13:00. Alternatywą dla PSZOK są specjalne kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża i P.H.U. Nord.
Należy pamiętać, że część ubrań może znaleźć drugie życie na rynku wtórnym. Kontenery są odpowiednie do zbierania czystej odzieży, która nie jest wilgotna ani pleśniawa i wciąż pełni swoje podstawowe funkcje. Odzież w dobrym stanie jest przekazywana do organizacji charytatywnych lub specjalnych sklepów z odzieżą używaną. Zniszczone ubrania mogą być wykorzystane jako materiały izolacyjne, włókna przemysłowe lub nawet jako alternatywne źródło paliwa.
Przypomnienie dla tych, którzy chcą pozbyć się ubrań nadających się jeszcze do noszenia: w Bytomiu znajdują się specjalne kontenery na tekstylia w wielu miejscach w mieście. Oto lista lokalizacji: PCK: Witczaka/ul. Staffa, Łużycka 12, Wrocławska 39, Hallera/ Grota Roweckiego, Bluszczowa, pl. Słoneczny, Bławatkowa, Felińskiego 189, Reptowska 68, Michaloka, Brzezińska 23, Romanowskiego 11, Cyryla i Metodego 52, Palińskiego 3, Hlonda (targowisko), Wojciechowskiego 4c, Strzelców Bytomskich 259, Wyszyńskiego 93, 9-go Maja, Braci Śniadeckich 7. NORD: Kossaka, Krupińskiego, Pułaskiego, Konstytucji, Włodarskiego 8, Wyzwolenia, Brzezińska 6.