Zakład gospodarki komunalnej w Bytomiu, po dwóch dekadach bez większych inwestycji, zainaugurował ambitny projekt modernizacji i rozbudowy swojej infrastruktury. W centralnym punkcie zaplanowanych działań znajduje się przebudowa obiektów gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków „Centralna”. Umowę na realizację tego zadania podpisano z firmą Instal Warszawa. W ramach tych prac poprawione zostaną metody oczyszczania ścieków, a także zwiększy się produkcja energii ze źródeł odnawialnych.
22 października, w siedzibie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na przeprowadzenie projektu rozbudowy i modernizacji obiektów gospodarki osadowej. Wartość kontraktu wynosi niemal 40 milionów złotych, a wykonawca ma na zrealizowanie inwestycji niespełna trzy lata.
Projekt rozbudowy instalacji OZE opartej na biogazie w oczyszczalni „Centralna” otrzymał finansowe wsparcie rzędu prawie 31,5 miliona złotych. Wśród środków znalazło się ponad 27,7 miliona złotych z Funduszy Europejskich oraz ponad 3,7 miliona złotych z budżetu miasta. Dodatkowo, firma skorzystała ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Działania 10.6, którego celem jest rozwijanie energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii.
Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, podkreśla, że realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie samowystarczalności energetycznej spółki oraz utrzymanie rosnących kosztów energii pod kontrolą. Ważnym aspektem jest również poprawa jakości powietrza dzięki wykorzystaniu OZE do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
W ramach projektu przewidziana jest budowa nowej komory fermentacyjnej (WKF) z maszynownią, a także modernizacja węzła przeróbki osadu. Prace obejmują zamontowanie nowego zagęszczacza osadu nadmiernego i wirówki osadu oraz punktu odbioru osadu dowożonego razem z pompownią i zbiornikiem osadów dowożonych.
Marek Stajndor, wiceprezes zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwo Komunalnego, zapewnia, że poza poprawą technologii oczyszczania ścieków i obróbki osadów, spodziewany jest znaczący wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Inwestycja obejmie również modernizację układu elektroenergetycznego, w tym instalację agregatu kogeneracyjnego w nowym budynku.