Nowe brzmienie historycznych organów w Bytomiu – seria koncertów z okazji renowacji instrumentu

Zabytkowe organy znajdujące się w bytomskim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeszły niedawno gruntowną modernizację. Teraz, osoby zainteresowane są zapraszane do przekonania się, jak teraz brzmią po odnowie, podczas serii koncertów.

Seria wydarzeń muzycznych o nazwie „Koncerty organowe i nie tylko…” jest organizowana specjalnie w kościele Mariackim w Bytomiu. Centralnym punktem tych koncertów są właśnie odnowione organy, które zostały przywrócone do pełnej świetności po generalnym remoncie w poprzednim roku.

Drugi z serii planowanych koncertów zgromadził publiczność na cześć 45. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II i odbył się w minioną niedzielę. Na scenie zaprezentowali się Michał Matuszewski, który zaśpiewał i zagrał na pianinie, oraz Marcin Gad, organista i jednocześnie organizator tego wydarzenia. W programie koncertu znalazły się tradycyjne melodie łemkowskie oraz najbardziej ukochane pieśni Jana Pawła II.

Następne wydarzenie z tej serii będzie miało miejsce 26 listopada o godzinie 17:00 i będzie poświęcone św. Cecylii, patronce muzyki kościelnej. Kolejny koncert odbędzie się 25 grudnia o godzinie 16:00, podczas którego odbędzie się III wielkie Bytomskie Kolędowanie.