Niespodziewane zjawisko atmosferyczne podczas burzy w Bytomiu

Dzisiejsze popołudnie około godziny 17:00 w Bytomiu, nieoczekiwanie zaskoczyło mieszkańców intensywnym deszczem. Burza, choć krótkotrwała, spowodowała lokalne podtopienia. Co więcej, wg relacji Polscy Łowcy Burz, obserwowano również trąbę powietrzną, czy jak ktoś inny mógłby to nazwać – „trąbeczkę”.

Informację o niewielkiej superkomórce burzowej przemieszczającej się przez śląski Bytom i generującej trąbę powietrzną, założyciele strony Polscy Łowcy Burz na Facebooku przekazali około 17:30. Ich post zawierał krótki klip filmowy nakręcony w pobliżu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Widać na nim mały wir powstający nad terenami nieużytkowanymi, który zdaniem niektórych był trąbą powietrzną.

Sceptycy jednak mają wątpliwości co do prawdziwej natury tego zjawiska. Te same osoby przyznają jednak, że porywisty opad deszczu około godziny 17:30 doprowadził do powstania wielu kałuż wokół autostrady A1 i na drogach prowadzących do Piekar Śląskich czy Tarnowskich Gór.

Podczas burzy udało się zaobserwować również nietypową chmurę przypominającą falę. Prognozy pogody na jutro (wtorek, 8 sierpnia 2023) od Damiana Dąbrowskiego są dość optymistyczne. Przewiduje on uspokojenie pogody, umiarkowane i duże zachmurzenie z przejaśnieniami oraz pojawienie się słońca. Lokalnie mogą jednak wystąpić przelotne opady deszczu.