Nieodpowiedzialne korzystanie z kanalizacji: jak niewłaściwe rzeczy w toalecie powodują awarie?

Pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (BPK) codziennie natrafiają na różnorodne przedmioty w sieci kanalizacyjnej – od ręczników papierowych, sztućców, aż po gruz. Wszystko to znaleziska, które nie powinny tam się znaleźć. Jest to dowód na to, że wielu ludzi traktuje toaletę jako śmietnik, co prowadzi do licznych problemów, w tym do nawet 80% awarii instalacji sieciowych i w budynkach.

Znaleziska BPK obejmują różnorodne przedmioty, takie jak pampersy, podpaski, chusteczki nawilżane czy prezerwatywy. Nie brakuje również resztek jedzenia, olejów jadalnych czy patyczków kosmetycznych. Czasem pracownicy natrafiają na bardziej niecodzienne przedmioty – izolacje kabli telefonicznych, krzesła, tekstylia czy nawet części samochodowe. Te wszystkie przedmioty skutkują zaburzeniem przepływu ścieków poprzez stopniowe zmniejszenie średnicy kanału.

Takie nieodpowiedzialne zachowania odbijają się negatywnie na statystykach – zapchania sieci kanalizacyjnej stanowią przyczynę ponad 80% awarii sieciowych. Aż 90% z nich pracownicy BPK są w stanie usunąć w ciągu 8 godzin, jednak każda taka sytuacja to niedogodności dla mieszkańców oraz koszty, które muszą pokryć wszyscy odbiorcy.

Nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji niesie ze sobą również inne konsekwencje – jak skażenie środowiska naturalnego. Wszystkie przedmioty i substancje, które nie powinny się w niej znaleźć, wpływają negatywnie na procesy biologiczne w oczyszczalniach ścieków. Chemikalia czy leki zaburzają te procesy poprzez niszczenie bakterii odpowiedzialnych za usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków. Może to prowadzić do skażenia wody i negatywnie wpływać na faunę i florę.

Wrzucanie do toalety resztek jedzenia to zaproszenie dla gryzoni, takich jak szczury. Szybko uczą się one, gdzie znajdują się łatwe posiłki, a kanalizacja służy im jako droga do przemieszczania się, nawet do mieszkań. Szczury są nosicielami groźnych chorób i mogą niszczyć sieć przy próbie dostania się do zalegających w niej resztek jedzenia.

Umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków oraz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wyraźnie określają, co nie powinno trafiać do kanalizacji. System ten jest przystosowany jedynie do przyjmowania ścieków z naszych domów zawierających wyłącznie nieczystości sanitarne i papier toaletowy.