Nie daj się nabrać – kluczowe zasady bezpiecznych zakupów online w okresie wyprzedaży

Zbliżający się sezon wyprzedaży i różnego rodzaju promocji sprawia, że media społecznościowe oraz strony internetowe będą nas bombardować atrakcyjnymi cenowo ofertami. W tych okolicznościach niezwykle istotne jest, aby zachować ostrożność i nie dać się oszukać na fałszywe propozycje. Jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko utraty środków finansowych.

Okres obniżek cen i ofert promocyjnych to ulubione pole do popisu cyberprzestępców. Świadomi większej aktywności internautów szukających okazyjnych zakupów, wrzucają oni do sieci mnóstwo fałszywych ofert. Jak je odróżnić? Jak zapewnić sobie bezpieczne zakupy i uniknąć straty pieniędzy? Poniżej przedstawiamy serię porad, które pomogą nam utrzymać bezpieczeństwo w sieci.

Podczas zakupów online należy szczególnie zwracać uwagę na ceny produktów. Jeśli są one wyraźnie niższe, niż w innych sklepach, powinno to wzbudzić naszą czujność. Ponadto, pamiętajmy, że każdy sklep powinien posiadać adres oraz dane rejestracyjne takie jak NIP, REGON czy numer wpisu do KRS, które można sprawdzić online. Postarajmy się wybierać te sklepy, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Sprawdźmy również, czy podany jest adres sklepu, gdzie możemy odebrać towar osobiście.

Bezpieczne zakupy na portalach aukcyjnych wymagają przede wszystkim płatności za pobraniem. Przed podejmowaniem decyzji o zakupie warto przeczytać komentarze innych użytkowników na temat danego sprzedawcy. Korespondencję związana z transakcjami prowadźmy na danym portalu aukcyjnym. Oszuści często starają się przeprowadzić konwersację za pomocą szyfrowanych komunikatorów.

Uważajmy też na atrakcyjne reklamy w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy starają się dotrzeć do jak największej liczby osób poprzez publikacje fałszywych ofert promocyjnych. Kliknięcie w taką reklamę może prowadzić do serwisów, które będą próbować wyłudzić nasze dane logowania czy karty płatniczej.

Jednym z powszechnie stosowanych sposobów oszustwa jest prośba o przesłanie kodu BLIK. Cyberprzestępcy włamują się na konta w portalach społecznościowych i podszywając się pod właściciela profilu, proszą znajomych o przesłanie kodu. Jeżeli otrzymamy taką prośbę, upewnijmy się z kim mamy do czynienia – zadzwońmy do osoby, która rzekomo prosi o kod.