Obecnie można zaobserwować powrót neonów do popularności, co jest widoczne zwłaszcza w dużych miastach europejskich. Bytom nie jest wyjątkiem i również postanowił przywrócić ten retro element do życia miejskiego. Planowana jest tutaj duża instalacja, która będzie prezentować odrestaurowane zabytkowe neony.
Siedziba Fundacji Neon Katowice znajduje się przy ulicy Orląt Lwowskich w Bytomiu. Założyciel fundacji, Dominik Tokarski, współpracuje z Urzędem Miejskim, mając na celu reintegrację tych unikalnych form reklamy świetlnej z przestrzenią publiczną miasta. Zaproponowano, że ściana jednego z lokalnych budynków zostanie udekorowana różnorodnymi neonami, które fundacja uratowała. Podobne projekty można zobaczyć w innych miastach, takich jak Wiedeń czy Wrocław.
Odnawianie pierwszych elementów przyszłej wystawy już się rozpoczęło. Jeden z nich to witacz, który kiedyś zdobił halę peronową bytomskiego dworca kolejowego. W trakcie prac remontowych, miasto przejęło witacz od PKP Polskie Linie Kolejowe i powierzyło fundacji jego odnowienie.
„Witacze z Bytomia były naprawdę w krytycznym stanie, ale biorąc pod uwagę ich wiek – ponad 40 lat – wcale nie były w tak złym stanie. Wszystkie nowe części neonu zostały wykonane zgodnie z oryginalnymi metodami produkcji,” mówi Dominik Tokarski, prezes Fundacji Neon Katowice. Uszkodzone elementy neonowych reklam zostały naprawione, przeszlifowane i pomalowane na nowo proszkowymi farbami. Po wielu latach, rurki ze szkła proszkowanego zostały ponownie zamontowane i wyposażone w transformatory napięcia, co pozwoliło neonowi znów zaświecić.
„Dobrze zaprojektowany neon, jakim jest neon Bytom, może nadal cieszyć się długim życiem i stawać się interesującym elementem dziedzictwa i estetyki miasta,” dodaje Tokarski. Koszt renowacji neonu wyniósł niemal 25 tysięcy złotych. Planowane jest też odnowienie drugiego neona dworcowego.