Naruszanie zasady prawostronnego ruchu na drogach – przypomnienie dla kierowców o konsekwencjach

Funkcjonariusze służby drogowej apelują do kierowców, przypominając o konieczności przestrzegania zasady prawostronnego ruchu. Ta fundamentalna reguła obowiązuje na wszystkich typach dróg, a w przypadku jezdni jednokierunkowych z wieloma pasami ruchu, kierujący muszą utrzymywać się na prawym pasie. Niestosowanie się do tego obowiązku może skutkować nałożeniem mandatu karne aż do 3000 złotych i przyznaniem 6 punktów karnych.

Policjanci często zauważają sytuacje, gdzie kierowcy bez potrzeby zajmują lewy pas, mimo że prawy jest wolny. Tego typu zachowanie nie tylko utrudnia płynność ruchu, ale wręcz go blokuje.

Przykładem takiego naruszenia jest incydent, który miał miejsce 8 kwietnia na autostradzie A4 w pobliżu Rudy Śląskiej. Funkcjonariusze gliwickiej patrolówki zatrzymali 39-letniego mieszkańca Wisły jadącego volkswagenem, który ignorował nakaz jazdy prawostronnej. Za to wykroczenie otrzymał on mandat karny w wysokości 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Dodatkowo, z powodu technicznej nie sprawności pojazdu, mężczyzna został ukarany kolejnym mandatem, tym razem w wysokości 100 złotych.

Podobne sytuacje przyczyniają się do utrudnienia ruchu na drogach, często blokując możliwość szybkiego dojazdu pojazdów uprzywilejowanych do miejsca interwencji lub utrudniając innych kierowcom wyprzedzanie wolniejszych pojazdów.

Pragniemy przypomnieć:

  • Na drogach obowiązuje zasada prawostronnego ruchu.
  • Lewy pas jest przeznaczony wyłącznie do wyprzedzania i skręcania w lewo.
  • Na drodze dwujezdniowej, kierowca musi jechać prawą stroną; drogi służące jako dojazd do nieruchomości przy drodze, nie są tutaj brane pod uwagę.
  • Kierowca jedzący jezdnią dwukierunkową o co najmniej czterech pasach ruchu, musi utrzymywać się na pasie po prawej stronie jezdni.
  • Kierujący muszą jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone, kierowca nie może zajmować więcej niż jednego z nich.

Brak przestrzegania obowiązku jazdy prawym pasem jest często łamany, co prowadzi do utrudnień w ruchu drogowym i powoduje wiele stresujących i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Niestosowanie się do tego obowiązku może skutkować mandatem karne aż do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych.

Służby mundurowe, zanim ukarzą za przewinienie, starają się każdemu delikwentowi dokładnie tłumaczyć, w jakich okolicznościach dozwolone jest korzystanie z lewego pasa. Wielu kierowców niestety nie rozumie tych zasad. Otrzymywane wyjaśnienia są bardzo różne, od takich jak „jechałem lewym pasem, bo chciałem skręcić w lewo” – mimo iż od skrzyżowania dzieliło ich nawet 500 metrów, aż po „wszyscy tak jeżdżą, więc dlaczego ja mam płacić?”.

Reasumując, apelując o odpowiednie zachowanie na drodze – pamiętajcie kierowcy, trzymajcie się prawego pasa!