Nadchodzi szósty globalny zjazd mieszkańców Bytomia z okazji 770-lecia miasta

W dniach od 7 do 9 czerwca 2024 roku, odbędzie się szósta edycja Światowego Zjazdu Bytomian, który jest organizowany co dwa lata w celu propagowania lokalnej kultury i gościnności.

Rozpoczęcie imprezy będzie miało miejsce w formie koncertu pod hasłem „Bytom dla bytomian”, który planowany jest na piątek 7 czerwca o godzinie 17:00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Na scenie zaprezentują się artystki takie jak Marta Król – specjalistka od jazzu, Oliwia Skrzypczyk – multiinstrumentalistka, oraz Ewa Uryga – utalentowana wokalistka soul, pop i gospel. Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Filipa Hugeta będzie towarzyszyć artystkom. Wejściówki można odebrać bezpłatnie w sekretariacie szkoły przy ulicy Moniuszki 17.

Próbę pobicia rekordu zaplanowano na samo południe o godzinie 12:00 tego samego dnia. Na bytomskim rynku zgromadzą się muzycy, którzy spróbują jednocześnie zagrać „Sto lat” na swoich instrumentach, celując w liczbę 770 uczestników – z okazji 770. rocznicy miasta. Każda osoba, która potrafi grać melodię „Sto lat” na dowolnym instrumencie może zgłosić się do udziału.

Piotr Koj ze Stowarzyszenia MyBytomianie informuje, że do udziału w tym wydarzeniu zgłosiło się już ponad 500 osób i czeka na pozostałe 270. Kilka lat temu, podobne wydarzenie miało miejsce we Wrocławiu, gdzie muzycy z całego kraju pojechali aby zagrać wspólnie „Hej, Jude” grupy The Beatles.

W programie znalazła się również wystawa fotograficzna „Bytom – jak to było za bajtla”, której otwarcie odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 12:00 w Galerii Rotunda przy placu Sobieskiego. Oprócz tego, planowane są dwa spacery po mieście pod przewodnictwem Teresy Ebis – blogerki i miłośniczki bytomskiej architektury. Pierwszy spacer odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10:00 i będzie śledził śladami bytomskiego herbu.

W niedzielę 9 czerwca o godzinie 10:00 rozpocznie się spacer zatytułowany ,,Ceramiczny Bytom”. O godzinie 11:00 odbędzie się gra miejska ,,Bytomski Szlak Kobiet”, podczas której będzie można odkryć historię znanych i mniej znanych kobiet związanych z miastem Bytom.