Na służbie i poza nią – bytomscy policjanci ratują życia jako dawcy krwi

Policjanci z Bytomia, pełniący służbę na rzecz ochrony i pomocy społeczeństwu, nie ograniczają swojej misji wyłącznie do godzin pracy. Wiele z nich angażuje się również poza służbą, dzieląc się najcenniejszym zasobem – własną krwią. Niektórzy z nich są dawcami od wielu lat. Zachęcamy każdego zdrowego i pełnoletniego człowieka do przyłączenia się do tej szlachetnej inicjatywy, która czasami jest jedyną szansą na uratowanie ludzkiego życia.

Na załączonym zdjęciu widoczny jest mężczyzna oddający krew. Siedzi na krześle, a na jego rękach widoczne są przypięte plastry i wbita strzykawka. Światowy Dzień Krwiodawstwa jest obchodzony każdego roku 14 czerwca, w celu przypomnienia o tym, jak bezcenna jest krew, dar ratujący ludzkie życie i zdrowie.

Należy pamiętać, że dzielenie się krwią to gest nie wymagający żadnych finansowych nakładów. Ten dar życia dociera do szerokiego grona odbiorców, wśród których są ofiary wypadków, osoby z przewlekłymi chorobami, kobiety w ciąży i dzieci.

Aby zostać krwiodawcą, musisz być zdrowym dorosłym w wieku od 18 do 65 lat, ważącym co najmniej 50 kilogramów. Podczas zgłoszenia na oddanie krwi, wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość. Zaleca się również spożycie lekkiego posiłku przed oddaniem krwi, gdyż nie jest zalecane dawanie krwi na pusty żołądek. Każdy honorowy dawca krwi, spełniający kryteria kwalifikacyjne, może jednocześnie zdecydować się na bycie honorowym dawcą szpiku.