Frezowanie CNC, czyli obróbka skrawaniem kontrolowana przez komputer, jest procesem w którym wykorzystuje się skomputeryzowane sterowanie maszyny numerycznej i narzędzia zwane frezami do stopniowego usuwania materiału z obrabianego przedmiotu i wytwarzania zaprojektowanej na zamówienie części lub produktu. Proces ten jest wykorzystywany do obróbki szerokiej gamy materiałów, takich jak metal, plastik, szkło i drewno, oraz do produkcji różnych niestandardowych części i produktów.
Przy użyciu frezów, maszyny CNC i frezarki można precyzyjnie usuwać materiał, co dzieje się za sprawą obracających się elementów przypominających wiertła. Osoba obsługująca maszynę wykorzystuje odpowiednie oprogramowanie, które pozwala jej na kontrolowanie całego procesu i regulację narzędzi skrawających frezarki. W rezultacie w różnych materiałach, takich jak metal, plastik czy drewno powstają wgłębienia, które operator kształtuje z ogromną precyzją. Sam kształt jest zależny od projektu. W tym artykule będziemy omawiać, na czym polega frezowanie cnc w drewnie?
Obróbka CNC to zadanie, które musi być wykonane przez specjalistę o odpowiednich kwalifikacjach. W przypadku drewna zadanie jest o tyle łatwiejsze, że drewno jest dość powszechnym materiałem, z którym pracują operatorzy. Oczywiście, są pewne wyzwania, ale nie jest to materiał na tyle delikatny, aby zniszczyć go w przeciągu kilku sekund. W przeciwieństwie do materiałów trudniejszych w obróbce, frezowanie drewna pozwala na pewien margines błędu w kwestii szybkości i posuwu.
Frezowanie CNC w drewnie rozpoczyna się od stworzenia projektu części 2D lub 3D CAD. Gotowy projekt jest eksportowany do formatu pliku kompatybilnego z CNC i przekształcany przez oprogramowanie CAM do formatu, który zrozumie maszyna CNC. Wszystkie informacje zawarte w tych plikach dyktują działanie maszyny i ruchy frezów na obrabianym przedmiocie.
Frezowanie CNC jest poprzedzone przygotowaniem maszyny przez operatora. Płaski kawałek drewna jest mocowany do powierzchni roboczej maszyny lub przyrządu mocującego (np. imadła). W trakcie pracy wykorzystuje się poziome lub pionowe frezarki narzędzia skrawające, takie jak frezy i wiertła. Kiedy maszyna jest gotowa, operator uruchamia program za pośrednictwem interfejsu maszyny i wtedy rozpoczyna się właściwe frezowanie drewna.
Frezowanie drewna od strony operatora
Po zapoznaniu z ogólnym poglądem na frezowanie CNC w drewnie, warto spojrzeć na kwestie techniczne tego zagadnienia.
Od strony operatora, obróbka drewna jest zadaniem, którego trudność jest zależna od rodzaju sklejki. Szybkie nabranie pewności siebie przy jednym rodzaju drewna nie powinno być pretekstem do uznania, że wszystkie kolejne prace będą wyglądały tak samo. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, należy wziąć pod uwagę dwie zmienne, a mianowicie posuwy i prędkości. Twardsze drewno (np. buk), będzie wymagało niższej prędkości, aby maszyna się nie przegrzewała. Znakiem, że temperatura osiągnęła zbyt wysoki poziom są ciemniejsze brzegi, a wtedy prędkość obrotową wrzeciona należy ustawić na niższą.
Praca z maszynami CNC to praca w wymagających warunkach, zarówno dla operatora, jak i dla maszyny. Dobór odpowiedniego narzędzia jest kluczowy do tego, aby frezowane drewno było usuwane w odpowiedni sposób. Ze względu na charakter tego materiału, operator musi wziąć poprawkę na to, że odpryskuje ono w sposób nieregularny. Najważniejsze jest to, aby przed rozpoczęciem pracy z materiałem przeprowadzić testy i określić, które połączenie narzędzi daje najkorzystniejszy rezultat.