Muzycy z Żytomierza prezentują kolędy w Bytomiu – wieloletnia tradycja kontynuowana

Artyści ze wschodniego miasta Żytomierz, którzy przyjeżdżają na Górny Śląsk od kilkunastu lat, uczynili swoje koncerty częścią tradycji Nowego Roku. W poniedziałek 15 stycznia, muzyka pełna kolęd i pieśni ludowych wypełniła kościół św. Jacka. Jednymi z wykonawców byli członkowie Wojskowej Orkiestry Żytomierskiego Instytutu Wojskowego im. S. Korolowa.

Zdobywcy eliminacji XVIII Ogólnoukraińskiego Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie – Orkiestra Wojskowa Instytutu Wojskowego im. S. Kololowa pod kierownictwem Pawła Osińskiego, Dmytro Lysenko i Katarzyna Klosowska, zaśpiewali utwory ludowe i patriotyczne zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków, pełniła rolę prowadzącej koncert.

Warto przypomnieć, że pierwsza edycja serii koncertów „Kolędnicy z Żytomierza” odbyła się w 2009 roku. Na początku, do Bytomia zjeżdżały przede wszystkim dzieci polskiego pochodzenia mieszkające w Żytomierzu, ale z biegiem lat oferta koncertów rozszerzyła się o inne miasta i dorosłych artystów.

Projekt ma na celu nie tylko promowanie wspólnego śpiewania, ale także integrację Polaków z obu regionów. Inicjatywa „Kolędnicy z Żytomierza” jest organizowana przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie.

Partnerzy projektu to: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, Urząd Miejski w Bytomiu, Miejski Dom Kultury Batory oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Współpraca miała miejsce również z parafią św. Stanisława Kostki w Częstochowie i św. Kostki w Bytomiu.

Kolejną okazją do wspólnej celebracji kolęd będzie koncert grupy Latorośle, planowany na niedzielę 21 stycznia w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego 11. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 16:45.