Mistrzostwa Polski w Hokeju na Lodzie Old Boys: Bytom gości hokejowe legendy

Dzień dzisiejszy przyniósł Śląskowi wyjątkowe sportowe emocje. W Bytomiu bowiem rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Old Boys w hokeju na lodzie, które gromadzą wiele legend tego sportu.

Impreza odbywa się na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów od czwartku 11 kwietnia do soboty 13 kwietnia. Część zawodników biorących udział w tych mistrzostwach to prawdziwe hokejowe gwiazdy, takie jak Gabriel Samolej, Adam Goliński czy Krzysztof Zapała. Samolej, okrzyknięty przez Amerykanów „archaniołem”, Goliński, zdobywca wielu tytułów z Polonią Bytom oraz Zapała, który reprezentował Polskę w ponad 130 spotkaniach, pojawią się na lodowisku. Można ich zobaczyć na żywo – wejście na mecze jest bezpłatne.

Turniej Old Boys to rywalizacja hokeistów, którzy nie są już zawodowymi graczami, ale nadal mają dużo do pokazania. Dziesięć drużyn z różnych zakątków kraju zmierzy się o tytuł mistrza Polski. Zasady są proste – grają zawodnicy, którzy ukończyli 35 rok życia, a mecze toczą się w dwóch rundach po 20 minut.

W Podhalu Nowy Targ, obrońcy tytułu mistrzowskiego, specjalną rolę pełni 62-letni rezerwowy bramkarz Gabriel Samolej. W 1988 roku przeniósł się do Polonii Bytom i zdobył z nią trzy tytuły mistrzowskie. Amerykański dziennik USA Today nazwał go „Archaniołem Gabriel”, a niemiecki magazyn Eishockey umieścił go wśród sześciu najlepszych graczy igrzysk.

Podhalu Nowy Targ w ubiegłym roku wygrało z Unią Oświęcim 3:2. Krzysztof Zapała, który wystąpił w Bytomiu, to napastnik z bogatą karierą reprezentacyjną – rozegrał 135 spotkań i strzelił 30 goli.

Polonia Bytom, która zajęła czwarte miejsce w ubiegłym roku, na swoim koncie ma między innymi 58-letniego Adama Golińskiego, legendarnego napastnika. Błażej Salamon, który grał w reprezentacji Polski i zdobył ostatni medal dla Polonii w najwyższej klasie rozgrywek, także zagra w drużynie Polonii.

Z drużyny Unii Oświęcim na uwagę zasługuje 40-letni Patryk Noworyta, który zdobył dziewięć tytułów mistrza Polski. W Zagłębiu Sosnowiec zagra Artur Ślusarczyk, który strzelił 40 goli dla reprezentacji narodowej.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz objął honorowym patronatem nad tym wydarzeniem.