Manuffaktura zaprasza: Noc Perseidów z witrażami i spotkaniami artystycznymi

Sierpniowy czas daje nam niepowtarzalną szansę na obserwowanie Perseidów, meteorów zwanych również „spadającymi gwiazdami”. Szczególne nasilenie tego fenomenu zdarzyło się w nocy z 12-go na 13-go sierpnia. Dzięki temu wyjątkowemu zjawisku, Stowarzyszenie Manuffaktura z Bytomia zorganizowało dla swoich mieszkańców wieczór pełen atrakcji, łącząc obserwacje astronomiczne z warsztatami twórczymi i inspirującymi spotkaniami. To było nie tylko znakomite doświadczenie podziwiania kosmicznego spektaklu przez teleskop, ale także możliwość odkrycia własnego talentu podczas warsztatów witrażu.

Podczas sobotniego wieczoru w miejscu przy pl. Jana III Sobieskiego w Bytomiu, goście mogli spędzić noc na obserwowaniu nieba oraz poszukiwaniu meteorów. Ale to nie koniec atrakcji! Stowarzyszenie Manuffaktura zaprosiło również pracownię rękodzieła „Tusz i Wiatr”. Pod bacznym okiem artystki Magdaleny Bensz, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach witrażu „Nie z tej ziemi”. Dodatkowo, program został urozmaicony przez performance „Eksplozja”, prezentację instalacji świetlnej oraz pokaz body paintingu przez tatuażystkę Martynę Kądzielę, która właśnie miała swoje otwarcie pracowni „Beztusz”.

Perseidy, są meteorytami pochodzącymi od komety Swifta-Tuttle’a. Okres ich występowania trwa blisko miesiąc, przecinają one orbitę Ziemi od 17 lipca do 24 sierpnia co oznacza, że jeżeli będzie sprzyjająca pogoda w najbliższych dniach, nadal będziemy mogli je obserwować.

Pamiętajmy jednak, że najlepiej obserwować meteory po zmroku, a nie bezpośrednio po zachodzie słońca. Szukając spadających gwiazd warto skupić się na północy, ponieważ zazwyczaj tamtejsze zjawisko jest najłatwiejsze do zaobserwowania.