Proces konsultacji społecznych w kontekście projektu modernizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” jest zaplanowany do dnia 18 kwietnia. Wśród licznych inicjatyw przewidzianych w ramach konsultacji znajdują się spacery miejskie obejmujące lokalne dzielnice takie jak Śródmieście, Rozbark i Szombierki oraz debata z udziałem specjalistów z dziedziny rewitalizacji. Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia, podkreśla, że proces ten jest otwarty dla mieszkańców, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje i opinie, a także wziąć czynny udział w organizowanych spacerach i debatach.
W ramach planu rewitalizacji miasta zaproponowano ponad 40 różnorodnych projektów stworzonych przez lokalne wspólnoty mieszkańców, przedsiębiorców, stowarzyszenia oraz instytucje. Projekty te obejmują m.in. renowację historycznych obiektów jak IV Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Górnośląskie czy Bytomskie Centrum Kultury. Przewidziano również zagospodarowanie terenów dawnego Zakładu Naprawczego GKW w Rozbarku, terenów po zamkniętej KWK „Rozbark” oraz rewitalizację miejsc zielonych i podwórek na terenach wspólnot mieszkaniowych.
Na listę projektów trafiła również propozycja odnowy Elektrociepłowni Szombierki, która obejmuje kompleksową modernizację tego postindustrialnego obiektu. Wszystkie te projekty będą przedmiotem zbierania opinii, sugestii i uwag od mieszkańców miasta w kontekście planowanej aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. Propozycje mogą być składane zarówno w formie pisemnej, jak i drogą elektroniczną.
Mieszkańcy są także zapraszani do udziału w pięciu spacerach po Śródmieściu, Rozbarku i Szombierkach, które będą miały charakter warsztatowy. Spacery odbędą się między 20 marca a 5 kwietnia, natomiast 10 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Bytomiu organizowana jest debata z udziałem ekspertów, poświęcona procesom rewitalizacji.
W ramach konsultacji zaplanowano spacery studyjne pomiędzy 20 marca a 5 kwietnia. Pierwszy spacer odbędzie się już 20 marca po Śródmieściu, a ostatni – 5 kwietnia po Szombierkach. Każdy z nich będzie połączony ze spotkaniami warsztatowymi i zacznie się w innym miejscu miasta, od rynku przy rzeźbie Lwa po siedzibę EC Szombierki.