Konkurs na mural urodzinowy Bytomia – 10 tys. zł czeka na zwycięzcę

W tym roku przypada 770 rocznica nadania praw miejskich Bytomiowi. Na cześć tego wydarzenia, miasto organizuje konkurs na projekt muralu. Wybrany projekt zostanie odtworzony na jednej z kamienic przy ul. Witczaka 42, stając się pamiątką po obchodach jubileuszu. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania prac do dnia 26 kwietnia.

Konkurs jest otwarty dla profesjonalistów i amatorów, studentów i absolwentów szkół artystycznych z każdego zakątka Polski. Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu muralu odwołującego się do jubileuszu. Jury będzie oceniać prace pod kątem zrozumienia charakteru przestrzeni i kontekstu architektonicznego miejsca. Najciekawsze projekty będą walcząc o nagrodę główną – 10 tys. zł i możliwość realizacji na prawie 14-metrowej elewacji południowej budynku przy ul. Witczaka 42 – w internetowym głosowaniu.

Prezydent Mariusz Wołosz, wspominając konkurs z poprzedniego roku, mówi: „Kiedy ogłosiliśmy ostatni konkurs na projekt muralu, nie przypuszczaliśmy, że otrzymamy tyle niesamowitych prac. Z niecierpliwością czekamy na projekty z okazji jubileuszu i zachęcamy wszystkich artystów do nadsyłania zgłoszeń”.

Artystom zostanie powierzonych 148 mkw. przestrzeni do namalowania. Ich zadaniem będzie stworzenie projektu graficznego muralu, uwzględniającego charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny centrum miasta. Wybrany w konkursie projekt zostanie przeniesiony na południową elewację oficyny przy ul. Witczaka 42.

Temat pracy powinien odnosić się zarówno do wyjątkowego jubileuszu 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, jak i do specyfiki otoczenia kamienicy. Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji, podkreśla: „Drzewa rosnące w sąsiedztwie budynku powinny być uwzględnione w projekcie. Ich zmieniający się wygląd z różnych pór roku może stanowić dodatkowe źródło inspiracji dla artystów”.

Konkurs jest skierowany do pełnoletnich osób prywatnych i firm z doświadczeniem w projektowaniu i tworzeniu murali, a szczególnie do artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł oraz prawo do nadzoru autorskiego podczas realizacji zwycięskiego projektu.

Autorzy prac mają czas na zgłoszenie swoich projektów do 26 kwietnia 2024 r. Wszystkie dokumenty – projekt muralu, Karta Zgłoszeniowa, oświadczenie o RODO oraz portfolio – należy przesłać drogą elektroniczną na adres: [email protected].

Po zakończeniu terminu nadsyłania zgłoszeń, komisja konkursowa wybierze trzy najciekawsze projekty. Następnie internauci będą głosować na najlepszy z nich. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a jego praca zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku.